פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

דוקטור, שאלה: למה יש לנו שקע מתחת לאף?
אולי אתם פשוט רגילים אליו אז לא שמתם לב שהוא נמצא אצל כולנו, השקע הזה מתחת לנחיריים. אז למה בעצם אנחנו צריכים אותו ואיך הוא נוצר?
 

תתקרבו, עוד קצת:  כן - שמתם לב שלכולנו יש שקע בין הנחיריים לשפתיים? ודאי ששמתם לב, אך מרוב שהתרגלתם לראות אותו אצל כולנו כבר שכחתם בקיומו. אז איך הוא נוצר ולמה אנחנו צריכים אותו?

 

התשובה לכך נעוצה בעבר שלכם במעמקי הרחם: בזמן התפתחות העובר קיימת נדידה של תאים לאזורים שונים, חלקם גם לקו האמצע. התנועה של חלקי הפנים יוצר חיבור בין שני חצאי הפנים, ואותו חיבור יוצר את השקע האופייני, הקרוי פילטרום. 

 

אגב, בלעדי נדידת התאים לכיוונים שונים, לא היה יכול להיווצר עובר תקין. ואכן, אצל עוברים בהם קיים ליקוי באותו תהליך של נדידה אינטנסיבי, מופיעים מומים מולדים קשים. אבל עליהם נדבר בהמשך.

 

עובר. נדידת תאים לקו האמצע  (צילום: איתי גל )
עובר. נדידת תאים לקו האמצע  (צילום: איתי גל )

 

 

מימי האדם קדמון

נחזור לשקע: אצלנו הוא אינו בעל תפקיד פיזיולוגי משמעותי, אולם על פי ההערכות, אצל האדם הקדמון שיפר השקע את חוש הריח כאשר סייע להובלת הריחות בריכוז גבוה יותר אל תוך הנחיריים ומשם למעמקי האף.

 

אורך וגודל השקע אינו דומה אצל כולנו: הוא נקבע על פי הגנטיקה ומשתנה מאדם לאדם. השקע עשוי להיות ארוך יותר, קצר, עמוק או שטוח. הקטע עצמו כולל פחות זקיקי שיער, ולכן אצל גברים המגדלים זיפים, נראה איזור השקע פחות צפוף שיער.

 

אז מה תפקידו של השקע אצל בני האדם? לרוב, חשיבותו המרכזית אצל אנשים בריאים היא אסתטית, שנועדה גם לאפיין הבעות פנים. אבל תפקידו החשוב יותר של הפילטרום הוא בעצם הימצאו.

 

השקע חייב להיות בעל מראה תקין, אצל כל אדם, שכן צורה חריגה שלו או עיוות מסמנים התפתחות לא תקינה של העובר, כלומר חשש למומים מולדים.

 

 

שקע הפילטרום. חריגה מסוכנת (צילום: jupiter)
שקע הפילטרום. חריגה מסוכנת (צילום: jupiter)

 

 

ואכן, שקעים חריגים או היעדר שלהם, מופיעים בכמה תסמונות רפואיות נדירות: למשל, בתסמונת הקרויה "סינדרום האלכוהול העוברי" ממנו סובלים תינוקות לאמהות שצרכו אלכוהול בכמויות גדולות בהריון, סובלים ממומים מולדים ואצלם השקע שטוח יותר.

 

בתסמונת וויליאמס בה קיימים ליקויים שכליים ומנטליים ישנו שקע ארוך, ואילו בתסמונות אחרות כמו סינדרום דיג'ורג' בו קיימים מומי לב וחסר חיסוני, ישנו שקע קצר.
מקור: YNET

ומה אומרת על זה התורה?
הגמרא במסכת נידה אומרת כך:

"למה הולד דומה במעי אמו?... ומלמדין אותו כל התורה כולה... וכיון שבא לאויר העולם, בא מלאך וסטרו על פיו ומשכחו כל התורה כולה" (נדה ל, ב).
התורה מלמדת אותנו שהשקע נוצר בעת הולד בדיוק כפי שהמדע גילה לאחרונה.

 

 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום