פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

קסדת האלוקים? יותר נכון קסדת הדימיונות.

דניאל בלס - הידברות
 
לאחרונה הפיצו ברשת ידיעה על "קסדת האלוהים" (God Helmet), שם יומרני זה ניתן בידי חוקר מח בשם ד"ר מיכאל פרסינגר מקנדה (Michael Persinger), לקסדה עם מגנטים אותה הוא מניח על ראשם של אנשים, במטרה לגרום להם לחוש הזיות. 
 
ד"ר פרסינגר הוא אתאיסט, אשר מנסה לקדם את ההשקפה האתאיסטית בכלי התקשורת, וכפי שנראה בהמשך, בעיקר מנסה לפרסם את שמו. לשם כך הוא טוען בסרטי וידאו וראיונות שונים כי הקסדה המגנטית יוצרת חוויה דתית, ושהיא מעידה על כך שהחוויה הדתית מקורה במח... 
מכיוון שמאמרים רבים ברשת התחילו לצטט את פרסינגר, ראוי להתייחס לדבריו.
 
ראשית נציין, כי הקסדה למעשה הומצאה בידי ממציא בשם סטנלי קורן (Stanley Koren), והיא נקראה בשם "קסדת קורן" (Koren helmet). הסיבה היחידה שהחליפו את שמה לשם "קסדת האלוהים" הוא כדי לייצר רעש תקשורתי.
 
ד"ר פרסינגר לא זכה לפרס נובל על מחקריו, ואינו מדען בעל שם עולמי, וזאת מהסיבה הפשוטה שהאפקט ש"גילה" כבר היה ידוע מזמן למדע, עוד משנת 1930. ניתן לבצע ניסוי דומה לו מאוד גם בבית, בקלות רבה. אפקט זה נקרא בשם אפקט גנזפלד ("Ganzfeld effect"):
https://en.wikipedia.org/wiki/Ganzfeld_effect
https://en.wikipedia.org/wiki/Ganzfeld_experiment
ונסביר את האפקט: כאשר עיני האדם מכוסות, ואוזניו אטומות לקול, המח מאבד את הקשר עם הסביבה החיצונית, וכעבור מספר דקות עד שעה - הוא מתחיל לייצר הזיות. רוב האנשים יראו בדרך כלל צבעים מהבהבים, וישמעו קולות מזמזמים, אך רבים מהם גם יתארו דמויות וקולות. ההסבר הנפוץ לתופעה הוא, שכאשר המח מנותק מאור וקול לאורך זמן ללא תנועה, הוא סבור שהאדם יישן ולכן נכנס למצב של חלימה.
 
חוויה דומה מאוד לכך יכולה להתרחש גם בטבעיות במהלך שינה, והיא נקראת בשם "שיתוק שינה":
https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis
זהו מצב שבו המח ממשיך לחלום בזמן שהאדם ער, והוא יחוש בנוכחות של יצור או יצורים, עשוי לראות מראות או לשמוע קולות שאינם קיימים. גם חולי אפילפסיה עשויים לחוות הזיות.
 
בארצות הברית ישנם מקומות בהם מציעים תאי ניתוק (Isolation tank), בהם כל הגוף כולו צף על גבי מים, בחושך מוחלט, בתוך תא אטום. תופעה זו גורמת לתחושת ריחוף וגם להזיות: 
https://en.wikipedia.org/wiki/Isolation_tank
 
חשוב לציין כי מלבד הזיות מעורפלות, האנשים בניסוי של ד"ר פרסינגר אינם מדווחים על חוויה דתית אמיתית (מתוך 100% ממשתתפי הניסוי, רק 1% תיארו תחושה דתית). אך הנבדקים לא "מדברים" עם א-לוהים במהלך האפקט הזה, ולא מתקשרים עם מלאכים או ישויות שמימיות אחרות. כל מה שהנבדקים בניסוי חשים, הם רק הזיות של קולות ומראות חסרי כל קשר קוהרנטי. 
 
באחד מהסרטים שהפיקו בנושא, נראה ד"ר פרסינגר כשהוא מניח את הקסדה על אשה בשם דומיניקה, ומשאיר אותה בחדר אטום. פרסינגר אומר: "דומיניקה נשארה סגורה בחדר ללא אור וקול, לבד עם מחשבותיה, ויתכן שאף עם אלוהים?"
אולם לאחר שהוא שואל את דומיניקה: "ציינת שהרגשת נוכחות של משהו?"
לדאבונו של פרסינגר, האשה בניסוי אינה מתארת את אלוהים, וגם לא תקשורת עם מלאכים או משהו בדומה לכך. כל מה שהיא מספרת עליו היא הזיה לא ברורה שהיו יצורים נוספים בחדר. כך היא אמרה: "כן, היו כאילו דברים נוספים סביבי.. היו פשוט גופים של כלום, לא עושים כלום, רק נרגעו".
 
כידוע, הזיות ניתן להשיג באמצעים רבים, בעיקר על ידי סמים. אך לא ניתן להגדיר הזיות שכאלו בתור חוויה דתית. 
החוויה הדתית טוענת לקשר מודע עם אלוהים באמצעות מחשבה ודיבור, מה שניתן להגדיר גם בתור חוויה קוסמית, שבה המתפלל חש את האל הנמצא בכל מקום סביבו (האלוהים האמיתי אינו מתואר כיצור או יישות שמהלכת לה בתוך המציאות, אלא כמי שנמצא בכל מקום ובכל זמן, נצחי ואינסופי).
 
ד"ר פרסינגר משתמש בשמו לרעה, כאשר הוא מנסה לקשר את האפקט ההזייתי המוכר לחוויה הדתית של המתפלל. הקסדה כפי שנאמר, הומצאה על ידי הממציא קורן, ונקראה קודם לכן בשם "קסדת קורן". נראה כי פרסינגר כינה את הקסדה בשם "קסדת האלוהים" רק כדי לזכות לפרסום בכלי המדיה השונים, ובמטרה שיראיינו אותו. 
 
מבחינה מדעית, לא הצליחו אוניברסיטאות אחרות לשחזר את הניסוי, וחוקרים רבים הגיעו למסקנה שד"ר פרסינגר למעשה משכנע באופן בלתי-מודע את האנשים בניסוי שלו לטעון לחוויות דתיות... ב-2004 ניסו חוקרים שוודים לערוך את הניסוי באמצעות סמיות כפולה (double blind), בו מנותק הקשר שבין החוקרים לבין האנשים הנבדקים, כדי שלא יוכלו להשפיע החוקרים על תוצאות הניסוי. למרבה ההפתעה, הקסדה המגנטית לא גרמה לדיווחים של חוויות רוחניות כלשהן, והדיווחים שלהם היו זהים בין אם הקסדה הופעלה או לא:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304394004013473
 
מחקרים נוספים טוענים שאין למעשה כל קשר בין הקסדה לבין האפקט ההזייתי של המשתמשים בה. במילים אחרות, הקסדה בעצם מיותרת בניסוי של פרסינגר, וניתן יהיה להשיג את אותו אפקט בדיוק על ידי ישיבה ממושכת בחדר אטום ללא ראייה ושמיעה:
The study was published in Neuroscience Letters in 2005.[10] Granqvist et al concluded that the presence or absence of the magnetic field had no relationship with any religious or spiritual experience reported by the participants, but was predicted entirely by their suggestibility and personality traits
https://en.wikipedia.org/wiki/God_helmet
 
אנו רואים שכלי התקשורת עשו הרבה מאוד רעש מלא-כלום.
למרבה הצער, התקשורת בימינו מנסה בכח להחדיר לתודעת הציבור את ההשקפה האתאיסטית, הרואה בדת איזו מין הזיה פרימיטיבית שצריך לנטוש. לשם כך הם משתמשים בכל אמצעי דמגוגי שנמצא ברשותם, ובכל שם של מדען, ובלבד שיישמעו "מדעיים" ככל האפשר כדי להשפיע על דעת הקהל לרעה.
 
התורה טוענת שהידיעה על אלוקים קודמת לחיבור הרגשי-אמוני: "וידעת היום והשבות אל לבבך כי ה' הוא האלוהים" (דברים פרק ד, לט). הידיעה קודמת.
המסקנה על קיומו של אלוהים היא בראש ובראשונה מסקנה רציונלית, ולא אמוציונליות (רגשית). לכן הוגי דעות ומשכילים מכל התקופות והזמנים הסיקו על קיומו של אלוהים באופן לוגי. היקום בנוי בצורה מתמטית גאונית, אותה חוקרים עד היום טובי המוחות. עובדה זו היא שגוררת את המסקנה הרציונלית שיש בורא לעולם. אברהם אבינו הסיק שיש בורא לעולם בדרך דומה, לאחר שהבין שכל גרמי השמים פועלים באופן מסודר, ולמעשה מנוהלים בידי בורא אחד. לאחר שאנו מגיעים למסקנה ההגיונית המתבקשת מאיתנו, ביכולתנו להתחבר לאמת גם באופן רגשי: "והשבות אל לבבך". רגשות עשויים גם להטעות, ולכן היהדות דורשת שנשלוט ברגשותינו, ונחבר את הרגש לשכל. כך אמרו חז"ל: הרשעים ברשות ליבם, הצדיקים ליבם ברשותם.
 
נא לראות גם:
 
- מה המדע חושב על אלוקים?
http://www.hidabroot.org/he/article/68388
 
- ההוכחה הפילוסופית לקיומו של אלוקים
http://www.hidabroot.org/he/article/131752
 
- חוקי הטבע מנין? על בריאה של יש מאין
http://www.hidabroot.org/he/article/3253
 
- מהו מדע אמפירי: האם האמונה באל היא פרימיטיבית?
http://www.hidabroot.org/he/article/3428
 
הנסיון לתאר את החוויה הדתית כמשהו רגשי, פרימיטיבי, היא איפוא לא יותר מאשר נסיון עקר של אתאיסטים בדורנו להרחיק אנשים מן האמת הפשוטה הזו.
 
הכותב הינו דניאל בלס מארגון הידברות
קרדיט: אתר הידברות
 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום