פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

נפש בריאה בגוף בריא: אל תוותרו על הארטישוק

 

 

האביב הוא זמן להתחדשות ולכן אידיאלי לניקוי הגוף מרעלים, לשם כך אין צורך לצאת לסדנאות או לעבור טיפולים מיוחדים, מספיק לגשת לשוק לקנות ארטישוק מלוא הסל ולהתחיל לאכול

ארנון רפצקי

פורסם:  29.04.13, 17:30
 

 

 

 

ברכתו בורא פרי האדמה

 

הוא נראה כמו שרביט של מלך, בעברית קוראים לו קנרס והוא עומד בראש רשימת הירקות הבריאים - הארטישוק נמצא בימים אלה בשיא עונתו, וזה הזמן להכין ממנו מטעמים שיעזרו לבריאות שלנו.

  הכרויות לדתיים

 

ברפואת הצמחים נוהגים להשתמש בעלים המכילים יותר חומרים פעילים מאשר הניצנים. אך באביב, כשמגיעה עונת הארטישוק, מומלץ לצרוך אותו בתפריט מספר פעמים בשבוע כדי לקבל את יתרונותיו הבריאותיים. יתרה מזאת, כדאי לשתות את מי הבישול המכילים הרבה רכיבים בריאים, המינון המומלץ הינו כוס שלוש פעמים ביום לפני כל ארוחה.

 

שומר על הראייה

 

עקב ערך קלורי נמוך וריבוי סיבים תזונתיים, יכול הארטישוק להוות מרכיב יעיל בתפריט דיאטטי. הארטישוק עצמו מכיל מינרלים שונים כגון אשלגן, מגנזיום וסידן ומעט מאוד נתרן, כך שהוא יכול להיות מזון מומלץ לאנשים אשר סובלים מלחץ דם גבוה ובצקות. בנוסף הוא מכיל מגוון ויטמינים ונוגדי חימצון שונים כמו ויטמין C ולוטאין. הלוטאין הינו חומר חשוב לבריאות העיניים ומונע התנוונות של רשתית העין ומומלץ לטיפול בקטראקט.

 

 

 

 

משפר את פעילות מערכת העיכול

 

טעמו המריר של הארטישוק גורם ליצירת מלחי מרה והפרשתם אל התריסיון, בנוסף הוא גורם להפרשת חומצת קיבה ואנזימים שונים שעוזרים בעיכול המזון שאנו אוכלים, הלימון שאנו מוסיפים לארטישוק משפר את פעילותו.

 

אנשים שסובלים מעודף חומציות בקיבה וצרבות צריכים להיזהר, אך יש לזכור שעלי הארטישוק חזקים יותר וכנראה שלאכילת הניצן לא יהיו תופעות לוואי. תכולת הסיבים הגבוהה, ובעיקר הסיבים המסיסים, מסייעים לפעילות מערכת העיכול והתרוקנותה. הסיבים המסיסים הם מזונם של החיידקים הידידותיים, ומכונים סיבי פרה-ביוטים. שיגשוג החיידקים הידידותיים מגבירים את ספיגת המזון ממערכת העיכול אל מחזור הדם ומחזקים את מערכת החיסון.

 

 

מסייע בהורדת כולסטרול

ברפואת הצמחים עלי הארטישוק משמשים לטיפול בכולסטרול גבוה, סכרת, יתר לחץ דם וטרשת עורקים. ריכוז גבוה של נוגדי חימצון מוריד את רמת הדלקת בכלי הדם ובכך מונע שקיעת הכולסטרול על דפנות כלי הדם. אכילת ארטישוק גורמת להפרשה מוגברת של מלחי מרה המכילים גם כולסטרול אל המעי וכתוצאה מכך ישנה ירידה של הכולסטרול בדם. הסיבים המסיסים מסייעים גם הם לירידה ברמות הסוכר והכולסטרול בכך שהם מעקבים את ספיגתם במחזור הדם.

 

עוזר נגד כאבים

מחלות ריאומטיות הינן מחלות המתבטאות בדלקות כרוניות, כגון: דלקות מפרקים, גאוט ועוד. ברפואת הצמחים

 

משתמשים בעלי הארטישוק לטיפול במחלות אלו, אלו מכילים נוגד החימצון הנקרא סיאנרין שעוזר לכבד להיפטר מחומרים הגורמים לדלקות כרוניות בגוף.

 

בנוסף, לארטישוק יש יכולת לשתן ולהפריש חומצות שתן שגורמות לדלקות מפרקים ומגבירות את רמת הכאב לסובלים מגאוט. מחקרים רבים שבדקו את רכיב הסיאנרין מצאו שהוא בעל יכולת מגינה על הכבד, וברפואת הצמחים המערבית הוא מומלץ לטיפול בשחמת הכבד ובליקויים בתפקודו.

 

ארנון רפצקי הוא נטורופת, הרבליסט קליני ומרצה לצמחי מרפא בבית הספר לרפואה משלימה בסמינר הקיבוצים 
 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום