בדרך להפסד? הרב אברהם יוסף והרב ציון בוארון - הרב אברהם יוסף הוא מועמד ש"ס?
בדרך להפסד? הרב אברהם יוסף והרב ציון בוארון (צילומים: פלאש 90)

הקרב על הגלימה: בעוד כשלושה שבועות יתקיימו הבחירות לרבנות הראשית לישראל והרוחות בתנועת ש"ס עדיין סוערות. ביממה האחרונה התקבלה ככל-הנראה ההחלטה כי הרב אברהם יוסף, רבה של חולון, הוא יהיה מועמדה של תנועת ש"ס לתפקיד הרב הראשי הספרדי והראשון לציון.

גורמים בש"ס מטילים הבוקר (חמישי) ספק בהחלטה. "לא בטוח שמרן הרב עובדיה יוסף עצמו קיבל את ההחלטה, הרב לא בתקן הבריאות, יש אנשים אחרים בבית של הרב שהם אלו שקבלו את ההחלטה בשביל הטובות הנאה האישיות שלהם, זה לא סוד שבד"צ בית יוסף היה בעבר של הרב אברהם, אז לא צריך לפרט עוד מה האינטרס למנותו לתפקיד", אומר בכיר בש"ס.

"ש"ס הולכת למערכת בחירות שהסיכויים שלהם לנצח את הבחירות הללו קלושים מאוד", טוען הבכיר, "צריך נס כדי שהם יצליחו לנצח את הבחירות כשהרב אברהם יוסף הוא המועמד, אף אחד לא ינסה להתווכח עם החלטה, כולם יודעים שהקודקודים ברחוב הקבלן 45 מקבלים החלטה על נושא כזה או אחר, גם יו"ר התנועה אריה דרעי יתקשה לשנות החלטה כזאת"

מנגד, גורמים המקורבים לבית מרן פוסק הדור הרב עובדיה יוסף אומרים כי "ההחלטה היא של הרב ולא של אף אחד אחר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נכון לעכשיו נראה כי החלטה ברחוב הקבלן 45 כבר נפלה, האם מרן החליט, זה עדיין נשאר עם סימן שאלה, כאשר כל הספקות יתבררו ברגע שיצא מכתב של מרן הגר"ע יוסף או אפילו התבטאות של הרב בשיעורו השבועי בנושא.


אחת ההתבטאויות מעוררות המחלוקת של הרב יוסף היה נגד השופטים בישראל. "אסור לתת להם ביטוי, אין לצרף אותם למניין או לתת להם להגיד אמירות בבית הכנסת", אמר הרב אברהם יוסף, "חייבים להתעלם מקיומם והיו כאוויר בעלמא". ועוד התבטאויות מעין אלו גם נגד ציבור הנשים בישראל.עם זאת, גם כשתצא ההחלטה ממרן הגר"ע יוסף, הרב אברהם יוסף צפוי להתמודד עם קשיים נוספים וזאת בשל ההתבטאויות שלו נגד שופטים ונשים.

מלבד זה, במהלך השנים צבר הרב אברהם יוסף לא מעט רבנים שלא אהבו את סגנון ההתבטאויות שלו נגדם מה שצפוי להערים קושי על ש"ס להביא לבחירתו וזאת בטרם הזכרנו את ההתנגדות החריפה של 'דגל התורה' לרב אברהם יוסף. 

בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שוקל בימים אלו לזמן גם את הרב אברהם יוסף לשימוע בו יוחלט האם הוא יוכל להתמודד לתפקיד לאור התבטאויותיו.

מלשכת היועץ המשפטי לממשלה נמסר בתגובה ל'כיכר השבת': "ככל שהעניין יהיה אקטואלי, היועץ המשפטי לממשלה יידרש לו".

 (צילומים: פלאש 90)
מכתבו של הרב ציון בוארון ליו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: כיכר השבת)

בנתיים, עיתון 'מעריב' מדווח הבוקר כי חברי כנסת כבר קוראים לפסול את מועמדותו לתפקיד. ח"כ מאיר שטרית (התנועה) אמר כי "אם יש מפלגה שתומכת בו, זה אומר דרשני. ההקצנה החרדית גורמת לחילונים ולמסורתיים להתרחק מהדת".


ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) אמר שהוא מקווה שיפסלו את הרב אברהם יוסף מלהתמודד. "אוי ואבוי אם גוף בוחר יבחר אותו. כל דרך חוקית ודמוקרטית כשרה לעצור אותו", אמר שטרן.שרת התרבות והספורט לימור לבנת (הליכוד ביתנו) החברה בגוף הבוחר אמרה כי "הדברים מעוררים דאגה. אני רואה חשיבות עליונה ביחס המועמדים למעמד האישה".

יו"ר סיעת מרצ אילן גלאון התייחס גם הוא לדברים ואמר: "מדובר בלא פחות מפגע רע, שבעקביות מתבטא באופן גזעני וחשוך. בעידן ההפרטות הנוכחי, אני מציע להתחיל בהעברת הרבנות הראשית למיקור חוץ".

סערה נוספת שמחוללת בימים האחרונים בתוככי המפלגה הספרדית היא מכתבו החריף של הרב ציון בוארון ליו"ר התנועה אריה דרעי בו הוא מאשים אותו בהפלת 'חוק עמאר' וכותב לו בין היתר: "הערכתי אותך בעבר מאד מאד עד שלא יכולתי לסבול ביקרת כל שהיא כלפיך".

"אך עתה התחוור לי מעל כל ספק כי ידך היתה במעל הזה תחילה כאיש מן 'הצד' ולבסוף כראש התנועה כמכה בפטיש של כל התעלולים והשלמת רשע (יחד עם בני 'הבית'...)", כותב הרב בוארון לדרעי ומוסיף כי "אין מחילה לכפיות הטובה מצידך. אין כפרה למה שנעשה על ידך ושותפיך".

בש"ס לא אוהבים את הסגנון התקיף של הרב בוארון ואומרים היום כי "המכתב הוא לא נגד אריה דרעי אלא נגד מרן הרב עובדיה יוסף, דרעי עשה ככל אשר הורה לו מרן".

לדבריהם, "כעת מתברר שאנשיו של הרב עמאר שהובילו אותו למקומות לא ראויים עובדים גם על הרב בוארון וגורמים לו לצאת נגד מרן הרב עובדיה, זה פשוט חציית קו אדום, עם כל הכבוד שיש לכל הרבנים אבל לצאת נגד החלטת מרן זה דבר שלא היה בעבר, גם אם מסתתרים כאילו המכתב נגד דרעי, כל בר דעת יודע שהמכתב למעשה הוא נגד מרן עצמו ולא נגד אף אחד אחר". 
מקור כיכר השבת