פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

חוק הגיוס אושר בקריאה ראשונה, החרדים קרעו את החולצות

מאת: עמרי נחמיאס, מערכת וואלה! חדשות
 
 
   
 
 

מביעים מחאה: ח"כ פורוש כבל עצמו באזיקים לדוכן, חברי כנסת חרדים אחרים נטשו את אולם המליאה לתפילה וקריאת תהילים. עם זאת, בנאומים הדגישו: "תלמידי ישיבות לא יתגייסו"

 

 

 

בתום דיון ארוך שהחל עוד בליל אמש, חוק הגיוס אושר לפנות בוקר (שלישי) בקריאה ראשונה ברוב של 64 חברי כנסת מול 21 מתנגדים. במהלך הדיון נטשו חברי כנסת חרדיםאת המליאה לעצרת תפילה מול מזנון הכנסת, וחברי מפלגת יהדות התורה קרעו קרע בדש חולצתם כמנהג האבלים, כמחאה על אישור החוק. דקות ספורות לפני ההצבעה, בסיומה אושר החוק, עלה ח"כ פרוש (יהדות התורה) על דוכן הנואמים וכבל את עצמו אליו. "זה ציבור שמוכן למסור את עצמו למען עולם התורה, תלמידי הישיבות ילכו לכלא באזיקים". עשר דקות נדרשו לסדרנים על מנת להתיר את ח"כ פורוש מהאזיקים.

 

 
מוחים ואבלים. חברי כנסת חרדים במהלך הדיון, הלילה (צילום: טלי מאייר)מוחים ואבלים. חברי כנסת חרדים במהלך הדיון, הלילה (צילום: טלי מאייר)

מוחים ואבלים. חברי כנסת חרדים במהלך הדיון, הלילה (צילום: טלי מאייר)

 

 
"אין בי שנאה לחרדים ולעולם התורה". לפיד (צילום: טלי מאייר)"אין בי שנאה לחרדים ולעולם התורה". לפיד (צילום: טלי מאייר)

"אין בי שנאה לחרדים ולעולם התורה". לפיד (צילום: טלי מאייר)

שר האוצר, יאיר לפיד, שסיכם את הדיון לפני ההצבעה, הדגיש כי אין בו שנאה לחרדים ולעולם התורה. "זה הקושי שאיתו יצטרכו להתמודד הח"כים החרדים. הם פטרו את עצמם בכך שהם טענו שזה בגלל ששונאים אותם", אמר לפיד. "הם מסתתרים מאחורי האמירה ששונאים אותם כדי שלא יעשו חשבון נפש ויבחנו את עצמם. האם הלילה הזה לא מצדיק חשבון נפש? האם אפשר לפטור את זה בהסתגרות נוספת והתבדלות נוספת? הם יודעים שלא ייצאו מכך. איש מכל הקואליציה לא שונא אותם ולא מנסה להתנכל או להציק להם. לא עומדים יותר עם הסידור הישן הוא צריך להשתנות. האם היה רגע אחד שבו הם שאלו את עצמם שהסידור הזה באמת סותר את עובדת היותם אנשים דתיים?".

 

 
נטשו את האולם. כיסאותיהם הריקים של חברי הכנסת מהסיעות החרדיות, הלילה (צילום: טלי מאייר)נטשו את האולם. כיסאותיהם הריקים של חברי הכנסת מהסיעות החרדיות, הלילה (צילום: טלי מאייר)

נטשו את האולם. כיסאותיהם הריקים של חברי הכנסת מהסיעות החרדיות, הלילה (צילום: טלי מאייר)

 

 

מוקדם יותר אמרו חברי הכנסת החרדים בדיון כי החוק שיאושר לא יצליח לאלץ את החרדים להתגייס. ח"כ אלי ישי (ש"ס) הביע את עמדתו הנחרצת: "לא יעזור לאף אחד. מה הצביעות הזו? אתם רוצים להביא לקרע בעם? אתם קרובים לזה מאוד". ישי הוסיף כי גם הנח"ל החרדי יצטמצם. "אתם תגרמו להישגים של שנים של שילוב חרדים ללכת לאיבוד. כל זאת במטרה 'לחנך אותם'. אתם יודעים שלא תוכלי לגייס אברך אחד בכוח. אברך שלומד תורה באמת גם ילך לכלא. אני פה לא מעט שנים, המהלך שהכנסת מובילה יוביל לקרע בעם".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר כי החוק הופך את לומדי התורה לעבריינים פליליים. "היום הזה ייזכר כיום שבו הוכרזה מלחמה על לומדי התורה". לדבריו, "אין שום צורך ביטחוני בגיוס כללי בכלל. הטכנולוגיה היא שתכריע את המלחמות הבאות. הצבא נערך לקיצוצים בגייסות. הם מבקשים לגייס חרדים לא כי הם צריכים חיילים, אלא כי הם צריכים אותם כמכשיר מלחמה נגד לומדי התורה. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) טען כי לדעתו שר האוצר לפיד יכול "לרשום על שמו" את תופעות האלימות נגד חיילים חרדים. "זה יום שחור. יושב פה אדם ציני שלא מעניין אותו הפסיפס של החברה בישראל", אמר. "שום חוק לא ישנה את חיינו, את אורחות חיינו. בזכות לומדי התורה כולנו קיימים. תמשיכו בדרך הזאת, אנחנו לא מפחדים". גם ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) ציין כי אף חרדי לא ילך לצבא בגלל החוק. "אין מספיק מקום בבתי הסוהר".

 

"תם עידן ההיבדלות"

 
הציג את עיקרי החוק. השר יעקב פרי, הלילה (צילום: טלי מאייר)הציג את עיקרי החוק. השר יעקב פרי, הלילה (צילום: טלי מאייר)

הציג את עיקרי החוק. השר יעקב פרי, הלילה (צילום: טלי מאייר)

 
 

בתחילת הדיון עלה לדוכן שר המדע והאדם שישב בראש הוועדה שדנה בנושא, יעקב פרי, והקריא את עיקרי החוק לשוויון בנטל. "תם עידן ההיבדלות. תם העידן בו אנו עומדים מפולגים בינינו לבין עצמנו. תם העידן בו 50% מכל שנתון לא ישרת את המדינה ולא יישא באחריות על כלכלת ישראל. תם העידן בו אנו מבדילים בין דם יהודי חילוני, לדם יהודי חרדי - כאשר אויבנו לא עושים את אותה הבחנה", אמר פרי.

"המצב בו כל תלמיד שני בכיתה א' לא יתרום את חלקו לנשיאה הקולקטיבית בנטל הוא מצב מסוכן לחברה הישראלית. מיום כניסתו של החוק לתוקף ולראשונה מאז קום מדינת ישראל, חוק אחד יחול על כולם - ועל כל בן 18 חרדי תחול חובת גיוס: לכל בני ה-18 החרדים ביום כניסתו של חוק זה לתוקף, תוענק האפשרות לדחות את שירותם למשך 3 שנים, ובסופן כולם יתגייסו. דין המשתמט החרדי יהי כדין המשתמט החילוני. חוק שירות הבטחון והסנקציות הטמונות בו יחול על כולם", אמר. בנוסף, בהתאם לחוק שגובש, יוגדרו 1,800 תלמידים מתמידים להם תוענק האפשרות לממש את לימוד התורה על ידי המשך הלימוד בישיבות.
מקור: וואלה

 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום