פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

בס"ד
נוסע במונית? חוקים ותקנות חוק שכדאי לך לדעת.


 
חוק שירותי מוניות מכיל תקנות חוק הנוגעות לכלל אזרחי ישראל, ועבור כלל הציבור הנזקק מידי פעם לשירות זה חשיבות ידיעתן הינה רבה. לטובת הקוראים אנו מביאים מקבץ חשוב של תקנות וחוקים עדכניים.

מאת: יצחק זאב

שאלה א': האם נהג מונית שנוהג בדרך עירונית, חייב בחגורה, וכן האם הנוסעים במונית בדרך עירונית מחוייבים בחגורה?
תשובה: בדרך עירונית אכן נהג המונית פטור מחגורה אך בתנאי שיש עימו נוסעים במונית. אך אם אין לו נוסעים אף שהוא בנסיעה בדרך עירונית וכן בדרך בין עירונית אף אם יש לו נוסעים, הוא חייב בחגירת החגורה.  הכרויות לדתיים
 לגבי הנוסעים- הנוסעים במונית  בדרך עירונית (!), אם הם יושבים מאחור הם פטורים, והנוסע היושב מקדימה חייב בחגורה אף שהנסיעה היא בדרך עירונית.
(בפרטי החוק הנ"ל אין הבדל בין נסיעת ספיישל לשירות)
מקור:  להלן נוסח תקנת חוק הפוטרת את נהג מונית מחובת חגורה בנסיעה בדרך עירונית ויש לו נוסעים:
תקנה 83 סעיף ב' (ללא הסוגריים)  הינה תקנת חוק המחייבת חגורת בטיחות לכל נוסעי רכב: "לא ינהג אדם  ולא יסע ברכב וכו' או בכל רכב שבו מותקנות חגורות בטיחות אלא אם כן הנוהג והנוסעים בו חגורים בחגורת בטיחות או רתומים במושב בטיחות או במושב מגביה" וכו'.
תקנה 83 סעיף ג' (שאינו בסוגריים): הוראות תקנה 83 ב' לא (!) יחולו על -  (וכאן מובאים מספר סעיפים על מי אין חיוב בחגורת בטיחות. ובסעיף 5 שבסוגריים):
"הנוהג במונית בדרך עירונית (!) כשיש בה נוסעים (!) וכן הנוסעים במונית בדרך עירונית במושב האחורי(!)"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
משה בנגאוי נהג המונית הכי אהוד בצפת
שאלה ב': האם במונית או באוטובוס בקו ציבורי קיימת חובה להושיב את הילד על כסא בטיחות כגון בוסטר או סלקל?
תשובה:  פטור גורף בין במונית ובין באוטובוס ציבורי.
מקור: להלן תקנת החוק הפוטרת אוטובוסים ומוניות ממושבי בטיחות לילדים:
בתקנה 83 סעיף א' מוגדר בסעיף (א) שבתוך הסוגריים התקני הבטיחות לילדים במושב הרכב,  ובסעיף (ב) שבסוגריים מובא תקנת החוק המחייבת מושב בטיחות:
"לא יסיע אדם במושב קדמי ברכב מנועי ובמושב אחורי ברכב מנועי ששנת יצורו 1983 ואילך, למעט (!) אוטובוס שאינו אוטובוס זעיר פרטי, מונית ואופנוע" - (וכאן החוק מפרט בשני תתי סעיפים איזה גיל ילדים אסור להסיע ללא  מושב בטיחות תואם. בכל אופן מכאן ברור מפורשות הפטור מכסאות בטיחות לאוטובוס ומווניות)
================================================================
שאלה ג': האם מותר במונית להוסיף עוד שני ילדים לנסיעה בנוסף לשלושה נוסעים שיושבים במושב האחורי של המונית, שלפי רשיון הרכב מותר להושיב שם עד שלושה נוסעים?

תשובה:  אכן מותר להוסיף שני ילדים במושב האחורי מעבר לשלושת הנוסעים שיושבים במושב האחורי, אף שאין שם מקומות ישיבה נוספים ואפילו שברישיון הרכב מותר להושיב שם רק שלושה נוסעים. אך זאת בתנאי ששני הילדים הנוספים, הם מתחת לגיל חמש שנים. (אין הבדל בין נסיעת שירות לספיישל, אך חובה שתהא נסיעה ציבורית ולא פרטית של הנהג כגון הסעת ילדיו של נהג המונית וכדו')
מקור: תקנה 502 מתירה לקחת שני ילדים במונית בנוסף על המותר ברישיון הרכב ובלבד שהם מתחת לגיל חמש ויושבים מאחור:
ציטוט לשון החוק: "לא יסיע נהג המונית יותר ממספר הנוסעים שנקבע ברישיון הרבכ, ואולם רשאי נהג המונית להסיע שני ילדים, שטרם מלאו להם חמש שנים, בנוסף על הנוסעים שמותר להסיע במונית לפי רשיונה, ובלבד שלא יסיע יותר מנוסע אחד במושב שליד הנהג."
 (שימו לב: בתקנה זו אין הגבלה בהיתר לדווקא בדרך עירונית וכדו', וכן אין הסתייגות בהיתר, לכך שחובה שמבוגר יחזיק את השניים הנוספים, ואף יתכן שההיתר הוא גם אם כל היושבים מאחור הם רק ילדים קטנים ללא פיקוח מבוגר. כמו"כ ברור ופשוט שהיתר זה של אפשרות הוספת שני ילדים מתחת לגיל חמש מעבר למותר ברישיון הרכב של המונית, הוא על אף שמההכרח הוא שאין במונית שום חגורות בטיחות לשני הילדים הנוספים.)
===============================================================

בעיון קליל בתקנות התעבורה, יתכן שתגלו, שהשוטר שנתן לכם דו"ח, פשוט היה בור ועם הארץ לפחות בכל הנוגע לחוקי התעבורה שאיתם הוא נפנף לכם באצבע המורה בנזיפה רמה ובכעס רב.
 לטובת הקוראים, בכדי שלא תיפלו בפח של טענות שוטרים שכביכול חוקים אלו כבר לא תקפים כביכול.. מצורפות להלן הוראות להורדת קובץ עדכני של כל התקנות וחוקי התעבורה של מדינת ישראל מהאתר של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים: (קליל ומהיר)
1. היכנס לאתר הרשמי של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים: www.rsa.gov.il
2. בדף הבית, מתחת ללוגו של הרשות הלאומית יש שורה עם מספר קטגוריות לבחירה, לחץ בקטגוריית: "משתמשי דרך", שם תיכנס לבחירה במספר  של תת קטגוריות
3. לחץ בקטגורייה התשיעית: "נהגי אוטובוסים ומוניות" שם תיכנס לבחירת מספר תת קטגוריות בצד ימין
4. לחץ בקטגוריית: "נהיגה בטוחה באובוסים ומוניות" ומיד תיכנס לתתי קטגוריות שמתחת לשורה זו.
5. לחץ בקטגוריית: "מה אומר החוק", וכעת תקבל מספר קטגוריות.
6. לחץ על הפלוס שבאחד משלושת הריבועים: נהגי מוניות/ נהגי אוטובוסים/ נהגי  רכבי הסעות.
7. לחץ על המילה שבאותו הריבוע: "להרחבה"
8. הצבע עם העכבר על המודעה שבצד שמאל: "תקנות התעבורה" - ולחץ רק בלחצן הימני של העכבר, מתוך האופציות הקש ב- "שמור קישור בשם"

9. רשום בשמירה: תקנות התעבורה, ומקום השמירה סמן את שולחן העבודה.
10. לחץ סייב וכעת תקנות התעבורה יורדות אל המחשב שלך ונמצאות בשולחן העבודה. 

נ.ב. אין בכתוב לעיל, שום כוונה לפרשנות וייעוץ משפטי ובכל מקרה ראוי להתייעץ עם גורם מוסמך בכל שאלה ספציפית וכל הכתוב לעיל הינו אך בכדי לעורר לב הקורא. 
 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום