פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

הרב שמשתמש במדע וטכנולוגיה להחזיר בתשובה

ערוץ שמשדר 24 שעות ביממה, עמוד פייסבוק עטור עוקבים, הרצאות יומיות ברחבי הארץ, והוצאת ספרים בקצב מסחרר ■ הרב זמיר כהן מצא את הטריק: לחבק את הטלוויזיה והתקשורת, ולהשתמש במדע

18/07/2013, 17:54

 

 
 
הרב זמיר כהן / צילום: אלון רון
הרב זמיר כהן / צילום: אלון רון
ביום ראשון בשבוע שעבר יצאה גלית כהן מבית הכנסת "אם המושבות" בפתח תקווה כשעיניה נוצצות. היא אמנם כבר הייתה בעבר בכמה הרצאות של הרב ששינה את חייה, אבל הפעם היא הייתה נרגשת במיוחד, כיוון שהצליחה להביא לבית הכנסת את כל משפחתה "ראיתם איזה גאון הוא? נכון שהוא מדהים?", היא שאלה את בנה בן ה15- ואת בתה בת ה-24: "קלטתם את הקטע עם החילזון? זה מדהים. מדהים". בנה של כהן, עדין מראה, ממושקף ומתהדר בפס מחומצן בשיערו הכהה, הודה שלא לגמרי הבין מה בדיוק היה הקטע עם החילזון, ולמרות זאת הוא התרשם: "אי אפשר להירדם עם הרצאה שלו". כהן מהנהנת בסיפוק. 

גלית כהן נחשפה לראשונה להרצאותיו של הרב זמיר כהן לפני שנתיים: "זפזפתי בטלוויזיה בלי לחפש שום דבר מיוחד והגעתי לערוץ 97 בממיר, ערוץ הידברות. נפלתי על מגילת אסתר ולא היה לי נעים מעצמי כי לא ידעתי שום דבר על פורים. מאז אני שם, ואני לומדת מאין באתי ולאן אני הולכת. מי אני, מה אני. מה שלמדתי בשנתיים האלה, באף בית ספר לא לימדו אותי".

כמה דקות מאוחר יותר יוצא הרב ומתחיל לפלס את דרכו בין המעריצים בדרך למכוניתו. גברים שיש להניח שבדרך כלל אינם חובשים כיפות, מנשקים את ידו. נשים חילוניות למראה ניגשות ומבקשות ברכות לזיווג, לפוריות, לשלום בית ולפרנסה. הרב, שאמנם מורגל בטקס שחוזר על עצמו בסיומה של כל הרצאה, נראה נבוך, אבל לא מזניח אף מאמין. כשכהן גוררת אליו את בנה המתבגר ומציגה אותו בפניו, הוא מעודד אותו להתפלל ולהניח תפילין יום-יום ומפציר בו לשמור שבת: "זה יעשה לך טוב. לאט-לאט. אתה תראה".

הרב זמיר כהן, בן 49 מבית"ר עילית, הוא תופעה ייחודית בנוף המחזיריםבתשובה הישראלי. ראשית, הוא עדין, מנומס ונעים הליכות. בניגוד לאמנון יצחק השנוי במחלוקת, הוא לא עולב במדע ובמודרניות או מטיל על קהלו את אימת אלוהים באמצעות חזיונות גיהינומיים של להבות משתוללות וסבל אינסופי. שנית, הגישה של כהן - כך לפחות הוא טוען - היא שכלתנית ומדעית. בעידן שבו זוכה המדע ליוקרה והקהל הפוטנציאלי שלו מתוודע ללא הרף להישגיו, מנסה כהן לרתום אותו לצרכיו. המדע, הוא גורס, חושף את נפלאות הבריאה של אלוהים ואינו סותר את התורה בשום צורה.

למשל, אם חשבתם שתיאוריית המפץ הגדול היא עניין שהתגלה במאה האחרונה, לרב כהן יש חדשות בשבילכם: חכמי הקבלה תיארו אותו כבר מזמן. אם חשבתם שקיומם של הדינוזאורים סותר את סיפור הבריאה המקורי, אתם שוב טועים: הרי "התנינים הגדולים" הוזכרו כבר בספר בראשית. בניגוד לרבנים אחרים, שאינם מרגישים צורך להתמודד עם ממצאיהם של המדענים, כהן אינו חושש מעימות. הוא מצטט מחקרים שמערערים על תוקפו המדעי של תיארוך העולם באמצעות פחמן 14 וטוען שבתנאים מסוימים (שלדבריו, בוודאי התקיימו בתקופת המבול המקראי), עצמות בהחלט יכולות להפוך למאובנים בתוך עשרות שנים בודדות, ולא בפרקי זמן ארוכים בהרבה, כפי שגורסים המדענים. או במילים אחרות: העולם אכן נוצר רק לפני 5,733 שנה. אם רק נבדוק ונחקור, הוא אומר, נמצא שהכול מסתדר לפי דרכה של תורה.

"כאשר הדת מגיעה למודרנה עומדות בפניה לכאורה שתי אופציות", מסביר ד"ר תומר פרסיקו, חוקר בתוכנית לדתות זמננו באונ' תל אביב. "או שהיא דוחה את המדע והטכנולוגיה דחייה מוחלטת, או שהיא מקבלת אותם קבלה מוחלטת. אם אתה אמנון יצחק, אתה אומר שהמדענים הם טמבלים ושהכול שטויות. זה מתאים לציבור גדול, אבל יש אנשים שלא מסוגלים לקנות את זה. הסמכות המדעית חשובה להם. זמיר כהן מנסה לערער את הסמכות הזו באמצעות אותם כלים מדעיים. במקום לראות את המדע כמוביל למסלול התנגשות עם האמונה, הוא הופך אותו לזרוע שמחזקת אותה".

האבולוציה לא התפתחה במקרה כמו שמספרים לנו המדענים, שח הרב לקהל. "השיניים ידעו בעצמן שהן צריכות להיות בפה ולא באוזן? ברור שלא. סתם יש לנו גבות מעל העיניים? סתם עשו לנו פרגולות? ברור שלא. אם האבולוציה התפתחה במקרה כמו שמספרים לנו, איך זה שיש כזו התאמה בין גברים לנשים? איך זה ייתכן בלי בורא עולם?".

המשך ההרצאה כולל התייחסות לדינוזאורים, למפץ הגדול, לכך שטבילה במקווה והנחת תפילין משנה את צבע ההילה הרוחנית של האדם, וכמובן לכך שצופן האותיות התנ"כי מצא שהמילה "חילזון" (החיה שממנה הפיקו לכאורה את צבע התכלת לצביעת הציצית) מופיעה - באופן מוצפן כמובן - בפרשה המקראית העוסקת במצוות הציצית.

הקהל שותה את דבריו של הרב בצמא ומדי פעם נושף בהשתאות. ניכר שההסברים נוסכים בו ביטחון. "פעם לא הייתי יודעת לענות למי שאמר לי כל מיני דברים על הגיל של העולם", אמרה לי גלית כהן. "הרב זמיר סידר לי את הדברים בראש".

בחסות השר טומי לפיד

אין ספק שהגישה של הרב כהן הצליחה לפגוע במרכז ציפור הנפש של "המתחזקים". בעשור האחרון הוא הפך לאחד המחזירים בתשובה הגדולים בארץ ולדמות כמעט מיתית בקרב קהלים מסוימים. הוא הקים את "הידברות", בית טלוויזיוני שמשדר את הרצאותיו 24 שעות ביממה; יש לו עמוד פייסבוק פעיל במיוחד ועטור עוקבים; הוא מרצה כמעט מדי יום ברחבי הארץ, מופיע באירועי חזרה בתשובה המוניים (רק לפני כחודש הוא מילא את מועדון האומן 17 בירושלים), ומוציא לאור בקצב מסחרר ספרים וחוברות שקוראים תיגר על ממצאי המדע שסותרים את הנכתב בתורה. "הידברות", מונה כ-180 עובדים ומשתמש בכל אמצעי אלקטרוני כדי להגיע לקהל רחב ככל שניתן.

הוא נולד בירושלים, גדל בבית חרדי בשכונת בית ישראל ולמד בישיבת פורת יוסף. ההתעניינות שלו בחיבור שבין התורה למדע החלה עוד בילדותו: "הורי אמנם היו חרדים, אבל היתה לנו גם טלוויזיה בבית, אז הטלוויזיה לא היתה גרועה כמו היום, והיו אנציקלופדיות, וכילד אני זוכר את עצמי יושב הרבה וקורא. לאבא שלי לא הפריע שאקרא חומר מדעי. אם משהו הפריע לו זה היה שלא הייתי יוצא מספיק לשחק בחוץ".

כהן לא מתבייש להודות שבשנות ההתבגרות שלו היה מלא בספקות: "שאלתי את עצמי מה אני עושה פה ומתוך זה הגיעו העניין והחקירות. עד היום אני מודה לה' שקישר אותי עם הרב משה חיים שלנגר, שהיה המשגיח הרוחני בישיבה שלי ושסייע לי לענות על השאלות האלה. הייתי מגיע אליו עם שאלות והייתי בטוח כל פעם מחדש שעם השאלה הזו אני מפרק את כל התורה בגלל שלפעמים מגלים בה משפטים שנראים מאוד תמוהים. הייתי בטוח שלרב לא תהיה תשובה, אבל כשהייתי יוצא ממנו עם תשובה שהייתה הרבה יותר חזקה מהשאלה, וכשזה חזר על עצמו הרבה פעמים, הגעתי למסקנה שאם אני לא יודע משהו, זה אומר שהחיסרון הוא בי. כלומר שאני לא מספיק למדתי. גם היום, כשאני מגיע לשאלה מדעית שנראית מאוד מרשימה ושיש לגביה ממצאים, אני תמיד אומר לעצמי שברור שיש תשובה, אבל שצריך ללמוד אותה".

כהן מעיד על עצמו שכמעט שלא היה לו מגע עם העולם החילוני. היו לו אמנם בני דודים חילונים שהוא היה מתראה איתם בחופשות ולאחר שהתחתן נחשף יותר לעולם החילוני דרך אשתו, שגדלה בחולון. למרות החששות, אותה הרצאה ראשונה התגלתה כנקודת מפנה: "יצאתי משם בהרגשה טובה ואחר כך הגיעו הזמנות להרצאות נוספות. ואז יום אחד התקשר אליי בחור - היום הוא מנכ"ל הידברות - ששאל אותי מה דעתי להוציא קלטת. הוא זה שבעצם דחף ועודד אותי להפיץ את ההרצאות מעבר לחוברות".

לאחר ההצלחה של הקלטות, שגם הן הופצו בעשרות אלפי עותקים, הוצע לכהן להתחיל להעביר את הרצאותיו בטלוויזיה - וכך נולד ערוץ הידברות, המשדר 24 שעות בכבלים ובלויון. "אני זוכר שבהתחלה אמרתי שקשה לי להאמין שאנשים שרגילים לראות על המסך סרטים ירצו לראות אדם מדבר במשך שעה רצופה. זה נראה לי הזוי, אבל מי שפנה אליי הציע ללכת על זה והתגובות היו ממש מפתיעות. בשלב הזה הבנתי שאפשר להשתמש בטלוויזיה למטרות אחרות מבידור זול. מה שמעניין הוא שקיבלנו את הזיכיון לשדר הרצאות בערוץ המקומי דווקא כשטומי לפיד היה שר התקשורת".

מה שטוב לניוטון

במקביל החליט כהן להתחיל להוציא ספרים שיתקפו את הסתירות לכאורה שבין המדע לתורה: "כשהחוברות החלו להתפשט בצורה יפה, יצא לי יום אחד לראות אלבום של אסטרונומיה עם תמונות צבעוניות. אמרתי לעצמי שהשפחה לא יכולה להיות יותר יפה מהמלכה ושאם המדע יוצר אלבום כל-כך יפה, אז למה שהמלכה - התורה - לא תקבל ספר כזה. כך יצא הספר הראשון בסדרת 'המהפך'".

בשלושת ספרי הסדרה שיצאו עד כה לאור, מתייחס כהן לשלל סוגיות תורניות-מדעיות. הוא עוסק באסטרונומיה, בגיאוגרפיה, בפיזיקה, בבוטניקה, בביולוגיה, ברפואה ועוד, והמסקנות שהוא מגיע אליהן מתיישרות כמובן כולן עם תורת ישראל ועם הגותם של חכמי היהדות הקדומים. גם ספרים אלה נמכרו בינתיים בעשרות אלפי עותקים.

כשהרגיש שהוא לא מצליח להשתלט על העשייה בתחום ההחזרה בתשובה במקביל לניהול הכולל, התייעץ עם ראש הישיבה שלו, שנתן לו אור ירוק להקדיש את חייו למאבק על נפשם של אחיו החילונים. "הייתי מעדיף לשבת ללמוד ולא להתעסק כל הזמן בהרצאות ובהשוואה בין תורה ומדע", הוא אומר. "מבחינתי, יש כאן הקרבה גדולה ובמשפחה יודעים שאני נמצא מדי פעם בצער סביב העניין הזה, אבל כשאתה רואה שחסרים אנשים בשטח אתה מבין שעליך להיות שם. הסיפוק מגיע מכך שהתכנים האלה עושים טוב לאנשים. אני רואה את זה במפגשים ובשיחות טלפון שבהם אנשים אומרים כמה חייהם השתנו לטובה בעקבות ההרצאות והספרים".

אבל לא כולם מתרשמים מההידברות שעורך כהן בין המדע לתורה: "אחד הדברים המרשימים ביותר בעיני כהן הוא הרעיון ש'אצלנו אמרו את זה כבר קודם', כלומר ביהדות הגיעו מזמן לדברים שהמדע מגלה רק עכשיו", אומר ד"ר יקי מנשנפרוינד שמלמד פילוסופיה, מדע ותרבות באוניברסיטה הפתוחה. "למדע יש פרסטיז'ה עצומה שהוא רוצה להשתמש בה. אתה רואה אצלו הערצה כמעט עיוורת למדע. אני לא יכול לומר שהוא אוהב את המדע כי לא נראה לי שהוא באמת מבין בזה, אבל כשאתה רואה את ההרצאות שלו וקורא את הספרים שלו, אתה רואה שהוא באמת נפעם מההישגים ומהכוח של המדע. אני מאמין לו שזה אותנטי".

כהן, כמובן, מנסח את הדברים בצורה מעט שונה: "אני חושב שהציבור מתעניין בתחום הזה כי אנחנו חיים בדור שבו המידע זמין לכל אדם ומן הראוי לנפץ את המיתוס הזה שמדע ותורה לא הולכים ביחד. זכינו להיוולד בדור שבו המדע מגלה את התורה ולא להיפך. היום אני במצב שברור לי שאמנם המדענים עושים עבודה יפה וחשובה ושצריך לעודד אותם, כי הם חושפים את מה שהקדוש ברוך הוא ברא בעולם; אבל אם אלוהים אומר בתורה 'בראתי כך' והם אומרים 'מצאנו אחרת', זה אומר שהם טועים. בטוח. ייקח להם אולי קצת זמן, אבל הם יגיעו לזה".

- אתה באמת מאמין בזה?

"תראה, אם היית אומר למדען לפני מאה-מאתיים שנה, אפילו לניוטון, שהיקום נברא מהתפרצות של אור שהיה גנוז ושהאנרגיה הזו הלכה והתפשטה והתגשמה - כך כתוב בזוהר - הוא היה לועג לך. עד לפני 90-80 שנה, מדענים טענו שהעולם תמיד היה. והנה, היום אנחנו יודעים שבדיוק כך היה. היום, אחרי הרבה שנות מחקר, הרבה יותר קל לי לומר לך את הדברים הללו. משום כך, בסוף הספר 'המהפך' כתבתי מעין התנצלות על כך שאנחנו חיים בדור שכל-כך רפוי מבחינה אמונית עד שצריך להשתמש במדע כדי לחזק את התורה. מבחינת האמת - ברור שהתורה נמצאת במקום הרבה יותר גבוה מאשר המדע".

הרב זמיר כהן לא המציא את הגלגל. לגישה שלו קוראים בריאתנות, והיא פופולרית מאוד ברחבי העולם, בעיקר בקרב הנוצרים האוונגליסטים בארצות הברית.

בריאתנות היא מערכת אמונות שגורסת שיישות על טבעית עומדת מאחורי יצירת היקום, החיים, כדור הארץ והאדם. על אף שישנם בריאתנים מזרמים שונים, בבסיס הגישה עומד ניסיון לבסס את סיפור הבריאה המקראי (ובמקרים אחרים, ההינדי) באמצעות ראיות מדעיות. במקביל, פועלים הבריאתנים ללא לאות כדי לערער על תקפותן של ראיות מדעיות אחרות שסותרות את סיפורי הבריאה. מטבע הדברים, הבריאתנים דוחים את האבולוציה ומערערים על ממצאי המדע שעל פיהם גילו של כדור הארץ הוא כ-4.5 מיליארד שנים.

הגישה הבריאתנית – שהרב זמיר כהן הוא מייצג בולט שלה ישראלי – מתבססת כמעט תמיד על ממצאים שנויים במחלוקת, בעלי מתודולוגיה מחקרית בעייתית ולעתים על הונאות בוטות. כך למשל בספרו "המהפך 2" מספר כהן על "אבני איקה" מפרו שבהן תחריטים הכוללים בני אדם ודינוזאורים. לטענתו, מציאת האבנים מוכיחה שבני האדם והדינוזאורים התקיימו במקביל ושלטאות הענק לא נכחדו מגדור הארץ לפני 65 מיליון שנה, כפי שטוען המדע. הבעיה היא שהאבנים עליהן מתבססת הטענה התגלו כזיוף למטרות רווח. הזרם המרכזי של המדע דוחה מכל וכל את הגישה הבריאתנית ומתייחס לטענותיה כאל פסאודו-מדע.
מקור: גלובס
 

תגובת האתר לכתבה - ארגון הידברות הוא ארגון שעלול להיות מסוכן

ראוי לציין שהשיטה שבה עובדים ארגון הידברות עלולה להיות מעט מסוכנת ליהדות. 
פעם יכולת להבדיל בין יהודי ששומר חלק מהיהדות (מסורתי), לבין יהודי ששומר את כל התורה כולה בדקדקנות. 
קראו לזה כיפה סרוגה וכיפה שחורה. 
אירגון הידברות עם כל הטוב שהם מבצעים ופועלים בכל רחבי העולם, ואשריהם ואשרי חלקם של כל העוסקים במלאכת הקודש, הוא ארגון מסוכן מאוד. הם נראים חרדים, מתנהגים כחרדים, אבל יש להם הנהגה חדשה. 
יד מחבקת. יד עדינה. הנהגה שקצת מזכירה את הכיפות הסרוגות באיצטלא דרבנן.

1. ארגון הידברות לא דורש מהציבור שלו לשבת בהפרדה...אז נכון...יש למזכי הרבים היתר הלכתי, אבל מעולם לא ראינו את הרב אמנון יצחק משתמש בהיתר הזה והוא מצליח לא פחות מהם... מי שמתעניין ביהדות, יכבד את היהדות וישב בצד המיועד לו. חבל שארגון הידברות לא משתמש בדבר כזה. 
לא רק שהם מושיבים במעורב בחלק מהמקרים, הם אפילו נותנים ארוחות בבתי כנסת וקוראים לזה קפה מדרש. 
הוללות, פריצות ואוכל בתוך מדרש שיש בו ספר תורה. אני לא יודע מי התיר להם דבר כזה...אבל בוודאי שאפשר גם אחרת, רצוי שיהיה אחרת ובטוחני שזה לא יפגע בכמויות האדירות של המשתתפים בכנסים. 
בנוסף לדברים הקודמים...בדיוק כפי שלמילה דתי אין צורך להוסיף את המילה לאומי, אין שום סיבה בעיניי להוסיף את המילה קפה למילה מדרש...ואם כבר קפה...מי התיר לאכול בבית מדרש פיצות? (ועוד בערבוביא נשים "צנועות" וגברים)


2. ארגון הידברות מאפשר לזמרים פסולים לשיר בערוץ שלו. אז נכון...הם מסתמכים על הלכה כזו או אחרת...אבל עדיין...למה לאפשר לציבור להיכנס לספק? לא חסרים זמרים כשרים למהדרין מן המהדרין...זה לא מה שיפגע בערוץ.

3. ארגון הידברות מאפשר לחילונים (בדרך כלל סלבריטאים) בכל מיני תוכניות לשבת ללא כיסוי ראש בערוץ בפריים טיים, לשמוע ולדבר דברי תורה...אז נכון...אתם לא רוצים לכפות את היהדות על הסלבריטאים...אבל למה אתם לא מנסים לכבד את היהדות? האם הגיוני שחילוני כופר בערוץ חרדי ידבר דברי תורה ללא כיסוי ראש? האם אין כאן בזיון התורה?
האם הנוצרים האדוקים / המוסלמים הקיצוניים היו מסכימים לכך בערוצים שלהם? למה להתכופף לראש החילוני ולא לכבד את התורה? שהרי אם הם הגיעו כבר לערוץ חרדי, הם מבינים שעליהם לכסות את ראשם והיו מסכימים לכך אם היו מבקשים מהם...הבעיה היא שלא מבקשים מהם לכתחילה...מה שהיה בדיעבד הפך ללכתחילה...

4. ארגון הידברות אינו מציג עצמו כארגון להחזרה בתשובה, אלא אירגון שמטרתו לקרב בין חילונים לדתיים במטרה לשפר את התדמית החרדית הנוראה שנוצרה בעקבות התקשורת וכו'...
האם מותר ונכון על פי ההלכה לקרב בין חילונים לדתיים? עם כל הרצון הטוב לקרב את החילונים ליהדות, האם מישהו חשב על ההשלכה של עד כמה זה מסוכן לחרדים להתקרב לחילונים? 
ארגון הידברות מאוד רוצה שחילונית וחרדית יחיו בשלום ובחברות מקסימה...מצד שני....בדיוק כפי שזה עלול להחזיר בתשובה את החילונית, זה עשוי לעשות את ההיפך הגמור. האם גדולי הדור ניחא להם בזה? האם חשבתם על מעשיכם לעומק?

5. ארגון הידברות מקרב יהודים ליהדותם. אין ספק בזה. אבל ארגון הידברות יותר מקרב ומעדן מאשר מחזיר בתשובה בפועל. חלק מהתוצאה של זה, היא הרגעת המצפון הנוקב בכל יהודי שצועק "צריך לחזור בתשובה, צריך לקיים את כל התורה והמצוות".
כשיוצאים מהרצאה של הידברות, מקבלים הרגשה שמקבלים אותך כחילוני, תחזור בתשובה לאט לאט, הכל בסדר...וכך יהודים נשארים ללא כיפה, בנות ממשיכות ללכת "בצניעות" נגד התורה והם מרגישים שהם יהודים טובים כי הם הולכים לשיעור תורה צוחקים קצת וחוזרים לביתם. 

האם זה מה שהתכוון בורא העולם כשברא את העולם?
לעומת זאת, בהרצאות של הרב אמנון זו תוכחת מגולה שמשנה אנשים. מי שלא מקבל - מקשה עורף מחוסר רצון מכוון, ואז הם מקבלים גושפנקא מארגון הידברות ש"מאשר" להם כביכול להמשיך בדרכם הנלוזה וליהנות מעצם היותם יהודים מבלי העול של "המטיף".
"המטיף" - זו דרכה של תשובה. כך התנהגו נביאי ישראל. תקראו הסטוריה, עיינו בתנ"ך. 


6. לא נראה לכם קצת מוזר שהטלויזיה בתקופתו של טומי לפיד והכתב החילוני ובאופן כללי התקשורת החילונית מחבקת ארגון להחזרה בתשובה? האם שמעתם על מקרה מאז בריאת העולם שהיצר הרע מחבק את היצר הטוב?
לא יצא לכם לתהות "איך יכול להיות שהטומאה מסכימה להכניס אל חיקה את הקדושה? 
כל הקושיות הללו רק מכוונות למקום אחד...הטומאה / הטלויזיה מחבקת את ארגון הידברות רק מפני שזה נגד הרב אמנון יצחק ושיטתו...

הרב אמנון יצחק הוא יהודי קיצוני. הרב אמנון יצחק חי בדיעה שהעולם נברא באמצעות התורה וכל השאר זה חרטא של בני האדם. הרב אמנון יצחק רואה בעיניים רק דבר אחד: רצונו של בורא העולם מתוך כתבי הקודש.
הרב אמנון יצחק לא ישווה בין התורה למדע, ולא יגיד שיש מחלוקת ביניהם, אלא לא יזכיר לכתחילה את השטויות.
יגנה את השקר וירומם את האמת.

מדובר בשתי שיטות מבורכות, אך השיטה של הרב אמנון יצחק יותר קרובה לאמת מזו של הרב זמיר כהן. 
עם כל הכבוד לרב זמיר כהן והצלחתו המסחררת...
אני מאוד מקווה שהוא לא ייתן את הדין על רכות יתר, כי התורה היא האמת היחידה והיא קיצונית.
צריך להגיד לציבור את האמת בפנים ולא לעדן אותה.
במילים אחרות: אחרי כל הרצאה מלאה בצחוקים או מידע, צריך לקחת צעד נוסף ולומר הלכה למעשה: "תקיימו את כל התורה והמצוות, תתקנו את העבר שלכם ותינצלו מן הגיהנום" כפי שעושה הרב אמנון יצחק

מעבר לזה, פורטל התורה והתשובה ממליץ בחום לרכוש את סדרת הספרים המהפך ולחלק בין חילונים

למען הסר ספק מלב, 
אנחנו לא נגד הידברות...אנחנו בעד שיציגו את האמת הקיצונית והשלמה מבלי לפחד מנשירה.
 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום