פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

ב-03:10 לפנות בוקר: תקציב המדינה אושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית

(עדכון) 58 ח"כים הצביעו בעד חוק התקציב, 43 ח"כים התנגדו ■ מה קרה במליאה בשעות הלילה? הח"כים נימנמו, אישרו סעיף ריק ושר האוצר שוב התעמת עם החרדים - צפו בתמונות

06:41 מליאת הכנסת אישרה בשעה 03:10 לפנות בוקר בקריאה השנייה והשלישית את חוק תקציב המדינה לשנים 2013-2014 - לאחר 18 שעות דיון. בעד החוק הצביעו 58 ח"כים ונגדה 43 ח"כים. בשעות האחרונות לדיון נימנמו חלק מהח"כים במליאה.

בין הח"כים בקואליציה שנעדרו  מההצבעה: ח"כ חיים כץ (ליכוד) ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) גדעון סער (ליכוד) משה פייגלין (ליכוד), ציפי ליבני (התנועה),  עמרם מצנע (התנועה), דני דנון (ליכוד) ואבי וורצמן (הבית היהודי).

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) קבל לאחר ההצבעה כי בניגוד לנוהג "שר האוצר יאיר לפיד התבייש מהתקציב ולכן לא עלה על בימת הנואמים ולא בירך". ח"כ שלי יחימוביץ' טענה כי "הקואליציה במקום להיות גאה בפרי עמלה נמלטת החוצה".

נתניהו, לפיד, יעלון, סילבן שלום ויובל שטייניץ, במהלך ההצבעות
נתניהו, לפיד, יעלון, סילבן שלום ויובל שטייניץ, במהלך ההצבעות
צילום: אורן נחשון

לפיד השיב לפרוש: "לא רציתי שיאזקו אותי". ח"כ ניסים זאב (ש"ס) קרא לניסן סלומינסקי שעלה לברך: "על מה אתה עולה? תגיד קינה על נהרות בבל. זה תקציב של התעללות".

שעה קלה קודם לכן, פרצה סערה במליאה כשח"כ אילן גילאון (מרצ) גילה שהח"כים אישרו עמוד ריק. הח"כים דרשו לעצור את ההצבעה אך סגנית היו"ר ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) סירבה. יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) פנה אל סגן הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור, לקבלת הסברים. סגן שר האוצר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), טען שמדובר בסעיף חשאי. סלומינסקי הסביר כי מדובר בסעיף אפס ומדובר בסעיף טכני שאפשר להצביע עליו או לא. לדבריו, סעיף זה מאפשר להעביר כסף במהלך שנת התקציב. יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין, אמר לנוכחים: "אני מתנצל בשם מי שטעה בהדפסה".

ח"כ חיליק בר (עבודה) קרא לבטל את ההצבעה אך יו"ר הכנסת אדשטיין סירב והשיב "אני לא מבטל את הצבעה. אני שואל את גילאון איך לפני שנתיים הצביעו על עמודים ריקים בספר התקציב שאושר אז? איך לא שמת לב לזה אז?".

22:21  חוק ההסדרים אושר הלילה בקריאה שנייה ושלישית. בעד החוק הצביעו 56 נגד 41 ח"כים. עד חצות צפויה המליאה לאשר גם את חוק התקציב בקריאה השנייה והשלישית.

בסיום ההצבעות על חוק ההסדרים הטיחו חברי הכנסת יעקב ליצמן (יהדות התורה) ונסים זאב (ש"ס) בסגן שר האוצר מיקי לוי (יש עתיד) כי הוא אינו דובר אמת ועליו לעבור בדיקת פוליגרף. זאת בשל הצהרתו כי לא הושגו הסכמות עם סיעות החרדים לגבי סעיפים בתקציב.

יאיר לפיד, עופר שלח, מיקי לוי ודב ליפמן, אחרי ההצבעה
יאיר לפיד, עופר שלח, מיקי לוי ודב ליפמן, אחרי ההצבעה
צילום: אורן נחשון

בעיצומן של הצבעות התקציב נכנסה שרת הבריאות יעל גרמן למליאה עם שקית גדולה של שוקולד "מקופלת" וחילקה לח"כים. "נתנו לחרדים שוקולד", קרא ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה). ח"כ ג'מאל זאחלקה (בל"ד) זעק "לא קיבלתי שוקולד" וסגן שר האוצר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) בא אליו ונתן לו שוקולד. ח"כ ישראל חסון (קדימה) למד באותה שעה משניות עם ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה).

22:20 מליאת הכנסת אישרה את פרק הביטוח הלאומי בחוק ההסדרים הקובע כי יקוצצו קצבאות הילדים. במהלך ההצבעות על סעיפי הקיצוץ בקצבאות הילדים התפרצו חברי כנסת מסיעות ערביות וחרדיות, בהם מוחמד ברכה (חד"ש), יעקב ליצמן (יהדות התורה), ג'מאל זחאלקה (בל"ד) ומאיר פרוש (יהדות התורה), בזעקות רמות אל עבר ספסלי הקואליציה והממשלה: "בושה וחרפה, אתם אכזרים, חכמים על ילדים".

22:15 ההצבעות על תקציב המדינה וחוק ההסדרים במשק יערכו הלילה לקראת חצות. בפשרה שהושגה על ידי רה"מ בנימין נתניהו עם נציגי האופוזיציה הוחלט שחוק המשילות יעלה להצבעה בקריאה הראשונה. בהמשך יוקם צוות קואליציוני בראשות ח"כ יריב לוין (ליכוד) שיכין את החוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית. עוד סוכם שהחוק לא יועלה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית בחודש הראשון של מושב החורף, כלומר לא לפני אמצע נובמבר 2013.

כזכור, האופוזיציה החליטה להחריף את הפיליבסטר לאחר שהתברר לה שהממשלה מבקשת להעלות את חוק המשילות להצבעה בקריאה הראשונה ביום רביעי הקרוב.

21:41 המליאה ממשיכה לדון בהסתייגויות לפרק קיצוץ הקצבאות הילדים ודוחה את כל ההסתייגויות. ח"כ יעקב ליצמן וח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) קראו כי "משחררים מחבלים עם דם על הידיים ומרעיבים ילדים". יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ (ליכוד), קרא לעברו של דרעי כי "כשאתם תהיו בקואליציה נדרוש שכל ההצבעות יהיו שמיות. אני שחררתי את שני העוזרים שלי".

ח"כ איילת שקד מנמנמת
ח"כ איילת שקד מנמנמת
צילום: אורן נחשון

18:58 חה"כ משה פייגלין מהליכוד מצביע כעת נגד תקציב המדינה כמחאה על שחרור המחבלים. פייגלין קורא לכל חברי הקואליציה לנהוג כמוהו ובכך לכפות על נתניהו לחזור בו מההחלטה לשחרור המחבלים.

18:53 עד לשעה 19:00 אישרה המליאה את פרק המסים, התקשורת, הבריאות, והחינוך. בשעה 19:30 צפויה האופוזיציה לדון בהמשך הפיליבסטר.

18:51 ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) קרא בזעם לעבר נציגי הקואליציה: "לא נסלח לכם. אתם אכזרים מי שמקצץ את קצבאות הילדים". כצפוי, ההסתייגויות להגדלת קצבאות הילדים נפלו ברוב קולות הקואליציה. בעד ההסתיגיות 47 מול 60 שהתנגדו.

18:47 בהסתייגויות של הח"כים מוצע לקבוע שהקצבאות יהיו 170-259 שקל לחודש לכל ילד, ולא 140 שקל.

18:39 סערה במליאת הכנסת: הח"כים החרדים והערבים וח"כים באופוזיציה מוחים על הפחתת קצבאות הילדים. האופוזיציה הגישה הסתייגויות להעלאת הקצבאות אבל הקואליציה התגייסה להפילן. רה"מ נתניהו לא נוכח באולם, ואילו שר האוצר לפיד גולש באייפד. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא "אני נגד השרים מדושני העונג ובעד ההסתייגות להורדת הקצבאות".

13:55  בעוד שההצבעות השמיות נמשכות, האופוזיציה פתחה בקרב חסר תקדים כדי לעכב את אישור חוקי התקציב וההסדרים ולמנוע את אישורם לאחר מכן של חוקי המשילות ומשאל העם. האופוזיציה מבקשת למנוע מצב שבו התקציב יאושר עד 31 ביולי 2013, שמשמעותו נפילת הממשלה, וכן לגרום לכך שהכנסת תצא לפגרה מבלי שיאושרו חוקי המשילות ומשאל העם בקריאה הראשונה. מנגד, בקואליציה אומרים כי ישנה הסכמה עם האופוזיציה כי ההצבעות בקריאה השנייה הושלישית על חוקי התקציב וההסדרים יסתיימו מחר (שלישי) ב-9 בבוקר.

52 חברי הכנסת של האופוזיציה החלו לדרוש הצבעות שמיות בסעיפים המהותיים והכואבים ביותר של תקציב המדינה וחוק ההסדרים - ובכך לאיים על יכולתה של הממשלה להעביר את התקציב כסדרו. האופוזיציה הגישה 4,700 הסתייגויות. המשמעות של בקשה להצבעה שמית על כל אלה היא התמשכות ההצבעות עד לאחר המועד הקבוע בחוק להעברת התקציב.

למהלך האופוזיציוני שותפים ח"כים מכל סיעות האופוזיציה: העבודה, ש"ס, יהדות התורה, מרצ, חד"ש, רע"מ-תע"ל, בל"ד וקדימה. גורמים באופוזיציה טוענים כי טרם נראה מהלך ברמת תיאום כל כך גבוהה בין מרכיבי האופוזיציה השונים וכי בכנסת הזו פועל מחנה אופוזיציוני רחב, נחוש ומגוון המסוגל להגיע להישגים מהותיים עבור אזרחי ישראל.

בהודעה משותפת, שנוסחה על ידי ח"כים מהאופוזיציה, נכתב: "נתניהו ולפיד נחושים לרסק את החברה הישראלית לטובת האינטרסים של הטייקונים ובעלי הכוח, ליברמן נחוש לגנוב את שיטת הממשל במחטף לטובת האינטרסים הפוליטיים הצרים שלו - ואל מול הניסיונות האלה אנחנו, חברי האופוזיציה, הולכים לעמוד היום כחומת המגן של אזרחי ישראל. לא ניתן לתקציב הגזירות לעבור. הדרישה שלנו פשוטה - על כל סעיף מהותי בתקציב נדרוש לקיים הצבעה שמית. כל חבר כנסת שמוכן לקחת חלק בריסוק החברה הישראלית יצטרך להכריז על כך בקולו ובאופן אישי. כך יידעו הישראלים מי הצביע בעדם ומי נגדם".
 
ח"כ דב חנין (חד"ש) טען כי "מול מהלך כוחני חסר תקדים של ממשלת נתניהו-לפיד ליברמן הכנסת חייבת להתייצב. יש פה שילוב של ריסוק החברה באמצעות התקציב האכזרי ושל ריסוק הדמוקרטיה באמצאות חוקי מחטף חסרי תקדים. זה מבחן גדול לאופוזיציה. המאבק הזה בכנסת הוא מאבק של ציבור רחב של אזרחים ואני קורא גם לציבור להשמיע את כולו בתמיכה במהלכי ההתגוננות שלנו מהממשלה המסוכנת הזו".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) הסבירה כי "האופוזציה מאוחדת ומנהלת מאבק שכבר שנים לא נראה בכנסת, מול הספין התקציבי על חשבון הישראליות והישראלים. נאבקנו בגזירות התקציב בחודשים האחרונים ונמשיך להאבק בניסיון של ממשלת נתניהו-לפיד להרע את מצבה של החברה הישראלית בכל החזיתות. לכבוד הוא לי להיות חלק מאופוזיציה שהאזרחיות והאזרחים בראש סדר העדיפויות שלה".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) טענה כי "המחטפים שמנסה הקואליציה להעביר הם הרס הדמוקרטיה הישראלית. לא ניתן לתקציב ולחוקי המשילות לעבור, המלחמה האמיתית על התקציב מתחילה היום ואם נצטרך נשב כאן ימים ארוכים עד להפלת התקציב".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "ההסתייגויות של האופוזיציה יוצרות מצג שונה מאשר התוכנית של שר האוצר, ההסתיגויות מסייעות למעמד הביניים ולשכבות החלשות ומציגות חלופות הולמות לתקציב הרע ביותר שהובא אי פעם. לצערנו הרב, חברי קואליציה רבים מצביעים בהסתייגויות רבות בניגוד לצו מצפונם מחשש פן יבולע להם במפלגתם או בקואליציה".

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) הסביר כי "היום אנחנו נערכים לקרב בלימה נגד תקציב המדינה וחוקי המשילות. לא ניתן לממשלה לרמוס את הציבור ואת הכנסת ולעשות כרצונה. האופוזיציה כולה עומדת על הרגליים - יהודים וערבים, ואומרת לממשלה: עד כאן".

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) טען כי "שר האוצר לפיד הונה את הציבור ופועל בניגוד להבטחות עליהם נבחר. זהו תקציב שטוב למעט בעלי הון ורע לרוב הציבור".

12:00  מליאת הכנסת החלה בהצבעות על חוק ההסדרים. האופוזיציה החליטה להתיש את הקואליציה והחלה לדרוש שההצבעות יהיו שמיות, שאורכות זמן רב יותר ולא הצבעות אלקטרוניות. בינתיים, מצליחה הקואליציה להדוף את ההסתייגויות ברוב של 63 ח"כים לעומת 46. 

11:32 שר האוצר יאיר לפיד אמר בנאומו כי "התקציב שלא הוצג כאן הוא התקציב האופטימי שהוצגה על ידי האופוזיציה - תקציב שכולו לתת, ולתת ולתת. לתת למרכז, ולפריפריה לילדים, לזקנים, להוריד את מס ההכנסה ב-2%, לבטל את המע"מ באופן טוטאלי. מכונית לכל פועל. מטוס לכל משפחה. כל תלמיד יקבל בית ספר משלו. עכשיו כשסיימנו לדון בעולם הפנטזיות נחזור לעולם האמיתי שיש בעיות אמיתיות ותקציבים אמיתים שיש להגיש לכנסת אמיתית".

"התקציב עסק בשאלה איפה הכסף? המשימה שאיש לא רצה לעסוק בה, המשימה שאיש ולא אישה לא רצו להתעסק איתה. צריך לסגור גירעון מבני מתגלגל שמתרחש בעולם אמיתי ולא בלה לה לנד של האופוזיציה. אם לא נטפל בו כעת הוא יהפוך בשנה הבאה ל-66 מיליארד שקל ואח"כ ל-70 מיליארד שקל. האופוזיציה החליטה להתעלם מהעולם האמיתי ולשבת עם עיניים עצומות. היינו צריכים להחליט האם לתת לעסק להתפרק, העיקר שלא יכעסו עלינו ולא נצטרך לחשוב על המחר אלא רק על מה שיכתבו היום בידיעה בקטנה בעמוד הפנימי".

שר האוצר יאיר לפיד, במליאת הכנסת
שר האוצר יאיר לפיד, במליאת הכנסת
צילום: אמיל סלמן

לפיד הוסיף כי "בחרנו לגלות מנהיגות שלא בורחת מהאחריות ומנהיגות שמתרחשת בעולם האמיתי ולא בפנטזיות. בחרנו להגן על אזרחי ישראל ולא על אזרחים מדינת הפנטזיה והלה לה לנד. החלטנו לעשות תקציב בתנאים קשים ולשים את מעמד הביניים במרכז. אני שמח שהאופוזיציה גילתה את מעמד הביניים

לפיד הוסיף כי "האופוזיציה לא הבינה על מה היתה המחאה. המחאה לא היתה על המחירים או על הקוטג' אלא על ההוגנות. המחאה היתה על הצורך לנהל חיים הוגנים בעולם הוגן ואת זה התקציב בא לפתור. זה התקציב שיצור צמיחה".

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) התפרץ לעברו: "אולי תזמין את הבירה ואת החברים שלך". האופוזיציה סערה ויו"ר הכנסת ח"כ יולי אלדשטיין ביקש מח"כי האופוזיציה לאפשר ללפיד להמשיך בדבריו.

לפיד המשיך: "זה תקציב שמאפשר לכל אזרח בישראל לשאת בנטל. תקציב שאומר למעמד הביניים הישראלי יש מי שמייצג אותך. זה תקציב שיצור צמיחה תמריצים לתעסוקה יעודד תעשיות וטכנולוגיה ועסקים קטנים גם ברגעים הקשים הללו. הגדלנו את תקציבי החינוך בריאות, פריפריה, רווחה . עשינו במה שאפשר בעולם שבו חיים אנשים אמיתים".

"לפיד - פרזנטור של נתניהו"

11:03 קודם לכן, תקפה יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר האוצר, יאיר לפיד. על נתניהו, אמרה יחימוביץ': "בטור של הצמיחה, תנועת הידיים לא עובדת. משרד הפרסום ששכר כדי להראות כמה טוב למעמד הביניים לא עובד. המסקנה היא  שדרוש משווק חדש לתוכנית הכלכלית - צעיר יותר, מחובר יותר לטרנדים חדשים. כזה שלא משתמש בטוש ולוח אלא בפרומטר שקוף עם ניסיון טלווייזיוני . דרוש פרזנטור מקצועי. אחד שכבר עשה קמפיינים ואין לו בעיה למכור כל דבר".

בהתייחסה ללפיד אמרה כי "הוא הלך עם טישרט שחור להפגנות. זה נשמע מופרך עד שאולי חלמנו חלום. הוא הפגין בנחישות נגד מה שהוא מגיש כעת לכנסת". יחימוביץ' שלחה בוואטספ תמונות של לפיד מפגין נגד עצמו. "תסתכלו על התמונות ותודו אחלה פרזנטור. פעם של דבר אחד ופעם של היפוכו. הוא שוכח שבא לפוליטיקה חדשה. הוא מתמסר לאותה מדיניות עד הפרט האחרון ששם ללעג ושאותה 'באנו לשנות'". לפיד לא הגיב לדברי יחימוביץ' ושוחח עם ח"כ שאול מופז בספסלי האופוזיציה.

ח"כ יחימוביץ הוסיפה כי "יכולתי להיות שרת אוצר. גם אני קיבלתי הצעה להיות פרזנטורית של המדיניות של נתניהו.  קיבלתי אחת לאחת את אותה הצעה עם אותם תופינים. רק מתוך העדר חזון, דרך ואידיאולוגיה אפשר להתייחס להצעה להיות שר אוצר ולהחלטה שלא לעשות כן כדי לא למעול באמון הציבור כדי לייצר חלופה".

10:41 יו"ר ועדת העבודה ח"כ חיים כץ (ליכוד) הציע שעקרות הבית ישלמו דמי ביטוח לאומי מתוך בחירה ולפי רצונן. לדבריו, עשוי להיווצר מצב שבו יקבלו גמלה מהביטוח הלאומי בסך 1,502 שקל בחודש. "ביטוח לאומי על עקרות בית זה לא עז. אנו נקיים דיונים וננסה לשכנע את האוצר שלא יחזור בו".

10:31 יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) אמר כי "אני חרד למעמדה של הכנסת. חוק ההסדרים הוא כלי נוסף להגבלת כוחה של הכנסת. השימוש בחוק ההסדרים כדי לאשר רפורמות משמעותיות תוך הצמדתו להצבעות על התקציב מעקר את יכולת הכנסת לקיים דיון ציבורי ופתוח ולהוציא חקיקה מאוזנת.

ח"כ שלי יחימוביץ', במליאת הכנסת, היום
ח"כ שלי יחימוביץ', במליאת הכנסת, היום
צילום: אמיל סלמן

"כולי תקווה כי זו הפעם האחרונה שהכנסת תאשר את חוק ההסדרים. הממשלה מרחיקה לכת ומנסה לייתר את הכנסת ומאשרת החלטות בנושאים מהותיים לחברה דוגמת יצוא הגז. מדובר בהחלטה של טיריליון שקל . זו ההחלטה הכי גדולה בכלכלת ישראל".

10:24 ח"כ שאול מופז אמר כי "התקציב שהממשלה הזאת רוצה להעביר הוא תקציב רע. הוא רע לחינוך, הוא רע לרווחה, הוא רע לבריאות, הוא רע לזוגות הצעירים, והוא רע למעמד הביניים ולשכבות החלשות. זהו לא תקציב לאדם העובד, אלא זאת עבודה בעיניים. מסתירים מאיתנו את כל האמת על התקציב. מתעתעים בנו כשאומרים לנו 'שאין כסף', כי בפועל יש הרבה מאד כסף. זהו תקציב של ממשלת בבל"ט - ביבי, בנט, לפיד ואיווט - שכולו בבל"ט. אני מתכוון לחשוף מעל במה זאת את כל האמת על התקציב".

10:22 ח"כ עופר שלח אמר כי "האמת ידוע היטב הן לשר האוצר זהו תקציב שאין ברירה שנובע מבור פיסקלי חסר תקדים. בשבועות האחרונים נברנו בוועדת הכספים בקרבי התקציב ה"אין ברירה". ניסינו למצוא חלופות נטל המס ירד בלא פחות מ-2 מיליארד שקל, מסים אחרים הופחתו באופן שהיטיב עם השכבות החלשות ועם מעמד הביניים. לא מדובר בעיזים או בחיות אחרות. היה מספר מוגבל של אמצעים אף אחד מהם לא מרנין לב".

שלח הוסיף כי "מערכת הביטחון צריכה להתייעל ולהפסיק ולדרוש תוספות של מילארדים. יש לדאוג שהקיצוץ שהושט על מערכת הביטחון ישאר בעינו".

10:17 יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר כי "הממשלה חזקה במו"מ עם השכבות החלשות ומעמד הביניים אבל מול הפלסטינים היא מתכופפת. הרבה יותר חשוב לראות מה קורה בכל המדינות מסביב סוריה, ומצרים ואם ישראל לא היתה זה מה שהיה קורה ברשות הפלסטינית".

לדבריו, "אם הממשלה לא היתה מקבלת גירעון של 40 מיליארד שקל לא הייתי מעז להניח תקציב כזה על שלחן הכנסת. כדי לכסות את הגירעון יש צורך בגזירות וקיצוצים. ניסינו לעשות את המיטב שאנו יכולים במציאות הקיימת של כיסוי הגרעון כדי להיטיב.

"השגנו בשמי ובשם מפלגתי שצריך לדאוג לשכבות החלשות ולמעמד הביניים ולנסות ולחלק את הנטל על כל המגזרים כולל על השכבות הגבוהות שבתקציב ובחוק ההסדרים פחות בא לידי ביטוי. בסופו של דבר ועדת הכספים חידשה בכך שעשינו שינוי דרמטי של מעל 30% בחלק הכספי של חוק ההסדרים12.7 מיליארד שקל. הוועדה ביטלה קיצוצים וגזירות בסך של 3.5 מיליארד שקל".

10:02 יו"ר סיעת "הבית היהודי" ח"כ איילת שקד אמרה כי "התקציב שלפנינו נועד לכסות את הגירעון. הוא הכרחי אך זה לא מה שייצר צמיחה. ממחר, צריך להתמקד במנועי הצמיחה: רפורמה בחברת חשמל, רפורמה בנמלים, רפורמה במכון התקנים, רפורמה במגזר הציבורי, הפנית משאבים לצורך קליטה בעבודה של נשים ערביות וגברים חרדים, רפורמה בשוק המלט, רפורמה בשוק הדיור ורפורמה בשרותי הדת. הבית היהודי בוועדות השונות ובמשרדים השונים עוסק ויעסוק בכל אלה".

ח"כ עיסווי פריג' (מרצ) אמר כי "חברי הקואליצייה ישמחו מחר על התקציב החדש שהעבירו. מצטער לקלקל לכם את החגיגה חברים יקרים, אבל לא עשיתם הרבה. התקציב הזה, שהעברתם כמו חותמת גומי, הוא אחיזת עיניים. אם אתם חושבים שהיו פה נושאים שנלחמתם עליהם ואולי ניצחתם - זה היה כנראה לשווא".

לדבריו, "אחרי שהאבק ישקע ונחזור לשגרה, ראש הממשלה, שריהאוצר ושר הביטחון, יעשו מה שהם רוצים. קיצוץ של 3 מיליארד בביטחון? בדיחה טובה. ב 2012 האוצר הזיז 30 מיליארד שקל מהסעיפים המקוריים לסעיפים אחרים. למעלה מעשרה אחוזים מהיקף התקציב.נעשו עשרת אלפים מאה ועשרה שינויים. בנוסף האוצר שמר לו ל 2013 רזרבה של למעלה מ 16 מיליארד שקל. אז אני שואל אתכם - הכנסת היא הריבון האמיתי? זו דמוקרטיה? זו אוצרוקרטיה!".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי
יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי
צילום: אמיל סלמן

9:27 יו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר הבוקר כי "התקציב יגדיל את העוני בישראל. החזקים יתחזקו והעניים ייחלשו".

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, הדגיש כי "לצערי הרב, זה עצוב מאוד היום. היום, אחרי חודשים ארוכים של מאבק שניסינו - סיעות האופוזיציה - לנסות להשמיע את קולה של האוכלוסייה המוחלשת של משפחות ברוכות ילדים ושכבות מצוקה, אני חייב להודות  שהפסדנו בקרב. אוי לניצחון שלכם הקואליציה. אל תתגאו בניצחון או בתקציב הזה. אתם אולי מנצחים אותנו פוליטית אבל היום אתם הולכים לקצץ בקצבאות הילדים של משפחות שהקצבאות הן הלחם והאוכל שלהם.

בהתייחסו לשר האוצר יאיר לפיד, אמר דרעי כי "אדם שלא גדל ולא ראה מצוקה מימי חייו קשה לו להבין את המצוקה. התחשבתם בכל המגזרים חוץ מאשר בחלשים. לשר האוצר יש ניצחון אדיר ואני מנחש מראש מה הנאום שלו והוא שהוא מוציא את אחינו החרדים לעבודה, מבערות להשכלה ונותנים להם לשאת בנטל. זה ההישג הגדול מה הקשר לתקציב. לא השארתם תקציב שלא קיצצתם לחרדים?".

דרעי פנה אל ח"כי הליכוד והבית היהודי ואמר להם: "המצביעים שלכם רובם ככולם מעמד הביניים ומטה. את מי אתם הולכים לייצג?".

395 מיליארד שקל

התקציב לשנת 2013 יעמוד על 395 מיליארד שקל, ולשנת 2014 בסך של 405.2 מיליארד שקל. יעד הגירעון לשנות התקציב נקבע ל-4.65% מהתוצר ל-2013 ו-3% ל-2014. שיא כוח האדם שהממשלה רשאית להעסיק ב-2013; 73,619 משרות וב-2014; 74,273 משרות.

מקור דה מרקר
 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום