פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

אופי - בחירה / גורל? שניהם?

בתמונה: פרופסור איאן וולמרט (מי ששיכפל את הכבשה דולי)
האדם נראה כמו יצור שחושב בזכות עצמו, מתנהג על פי רצונו ועושה את כל אשר חשקה נפשו. 
האמנם?!

המדע היום טוען שזה לא כך.
לפי המדע המודרני, האדם הוא כמעט חסר בחירה...גנים משתוללים בגופו של האדם מיום היוולדו ומחליטים בשבילו איזה אופי יהיה לו: האם יהיה כעסן, נדבן, קמצן, רחמן ושאר תכונות אשר טבועות בו עוד טרם יצא לאויר העולם. 

תפיסה זו היא חדשנית, אמנם התורה טוענת זאת כבר אלפי שנים.

במסכת נידה דף טז עמוד ב' אומרת הגמרא: הכל משמים חוץ מיראת שמים.
רש"י מסביר: כל הבא על האדם בידי הקדוש ברוך הוא הוא. כגון ארוך קצר עני עשיר חכם שוטה לבן שחור וכו'...הכל בידי שמים הוא. 
אבל צדיק רשע אינו בא על ידי שמים . את זו מסר בידו של האדם. נתן לפניו שני דרכים, והוא יבחר לו יראת שמים. (עד כאן דברי רש"י).

ממשיכה הגמרא ואומרת: אותו מלאך הממונה על ההריון, נוטל טיפה (של זרע) ומעמידה לפני הקב"V ואומר לפניו: ריבונו של עולם, טיפה זו מה תהא עליה? (כלומר אילו גנים ותכונות אכניס בה כדי שיפעלו בבוא הזמן ובהתאם לגזירתך), 
גיבור או חלש? טיפש או חכם?< עשיר או עני?

אבל המלאך לא שואל אם יהיה צדיק או רשע, כי שני נתונים אלו נתונים לבחירתו של האדם. 

וגם בספר דברים פרק ל אומרים הפסוקים במפורש:
 
רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם, אֶת-הַחַיִּים וְאֶת-הַטּוֹב, וְאֶת-הַמָּוֶת, וְאֶת-הָרָע.  טז אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ, הַיּוֹם, לְאַהֲבָה אֶת-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לָלֶכֶת בִּדְרָכָיו, וְלִשְׁמֹר מִצְו‍ֹתָיו וְחֻקֹּתָיו וּמִשְׁפָּטָיו; וְחָיִיתָ וְרָבִיתָ--וּבֵרַכְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, בָּאָרֶץ אֲשֶׁר-אַתָּה בָא-שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ.  יז וְאִם-יִפְנֶה לְבָבְךָ, וְלֹא תִשְׁמָע; וְנִדַּחְתָּ, וְהִשְׁתַּחֲוִיתָ לֵאלֹהִים אֲחֵרִים--וַעֲבַדְתָּם.  יח הִגַּדְתִּי לָכֶם הַיּוֹם, כִּי אָבֹד תֹּאבֵדוּן:  לֹא-תַאֲרִיכֻן יָמִים, עַל-הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר אַתָּה עֹבֵר אֶת-הַיַּרְדֵּן, לָבוֹא שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ.  יט הַעִדֹתִי בָכֶם הַיּוֹם, אֶת-הַשָּׁמַיִם וְאֶת-הָאָרֶץ--הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ, הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה; וּבָחַרְתָּ, בַּחַיִּים--לְמַעַן תִּחְיֶה, אַתָּה וְזַרְעֶך
 
עד כאן דברי התורה. 
לסיכום: התורה אומרת שהכל צפוי וקבוע מראש, אך הרשות בידי האדם נתונה לאן לנתב את עצמו עם הכלים שניתנו לו. 

שימו לב לדברי המדען פרופסור איאן ווילמוט בראיון לידיעות אחרונות בשנת 1999 24 לדצמבר (כמעט תאריך יום ההולדת שלי):
הדיעה הרווחת אומרת כי מה שמעצב אותנו להיות האנשים שאנו הוא הרקע המשפחתי ונסיון החיים. אנו מאמינים שנולדנו עם הפוטנציאל להיות הכל, שהתינוקות שלנו מוכשרים לכבוש כל פסגה, ובלבד שיינתנו להם התנאים הסביבתיים והרצון החופשי. האמונה הזו, מודרנית ומשובבת לב ככל שתהיה, אינה מוצאת תימוכין בחקר התאומים הזהים, שהופרדו בינקותם וגודלו בסביבות ובתנאים שונים לחלוטין, כאשר הופגשו התאומים האלו לאחר עשרות שנים של פירוד, התברר למרבה התדהמה שהם בחרו באותו המקצוע, נשאו בנות זוג דומות להפליא, ואפילו חלו באותן מחלות. אמנם זו מסקנה שמעוררת דחיה, אבל המחקר הגנטי נותן תוקף להשקפה השמרנית דווקא, דהיינו שהתורשה, ההטבעה הגנטית שקיבלנו מהורינו והורי הורינו היא שקובעת לא רק את המאפיינים החיצוניים שלנו. במילים אחרות, גרלנו נקבע ואופיינו עוצב עוד לפני שנשמנו אתת הנשימה הראשונה מחוץ לרחם"
 
מצד אחד היום המדע טוען בוודאות גמורה שהאדם הוא מכונה המכוונת על ידי גנים,
מצד שני - המדע אומר זאת רק בשנים האחרונות. התורה תמיד ידעה את זה והצהירה על כך, אפילו שזה היה נראה מגוחך בעיניי כולם. 

דרך אגב, בפרוייקט העולמי למחקר הגנום האנושי נמצא לאחרונה כי לבני האדם יש 30,000 גנים בלבד ולא 100,000 כפי שסברו בתחילה - על פי זה יותר מתקבלת הדיעה בקרב המדענים שאכן האדם יש לו שליטה כלפי עצמו ויכול לנווט את עצמו למרות הגנים הטבועים בו. 

לסיכום:

מי שאומרים עליו שהוא --------של בן אדם...הוא באמת בוחר להיות כזה...אפשר להשתנות.
 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום