פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

פרדוקס גיוס תלמידי הישיבות

 

מאת איתן בר- און (עופר אליהו)

 הכרויות לדתיים

הסוגיא בשאלת גיוס תלמידי הישיבות, היא פרדוקס מכל הכיוונים, מלבד התמימים שבשולי החברה, ושוב- מכל הכיוונים. עד כדי כך הפרדוקס, כפי שעוד אוכיח בס"ד.

 

מה שבטוח, כי ניתוח העניין- הוא כלל וכלל, אינו כפי שמתואר בתשקורת ואפילו לא בתקשורת.

 

אתחיל דווקא בהסתכלות שלפי עיני התמימים שבשולי החברה, אשר מטבע הדברים, היא שטחית עד מאוד.

 

מצד ההסתכלות שבשולי החברה החילונית, הרי מתקשה היא להבין את הסתירה, בין החרדים, לבין התורה שהם מייצגים.

בתורה, מפורש עניין של הגיוס לצבא, או בלשון המקרא: "בן עשרים שנה, כל יוצא צבא". וחילונים שיודעים קצת יותר, מביאים ראיה גם ממשה רבינו, אשר נזף בשבט גד, ראובן וחצי שבט מנשה, לאמור: "הַאַחֵיכֶם, יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה, וְאַתֶּם, תֵּשְׁבוּ פֹה?!", אשר ידעה שופטת בבג"ץ הציוני לצטט במשפט שהיה בנושא זה...

 

(מעניין, רק במקרים כאלה הבג"ץ יודע לצטט מהמקרא ומכתבי הקודש! אבל האיסור שיהיה שופט מחלל שבת, או בכלל שופטת במשפט יהודי, קל וחומר ערבי- הבג"ץ אינו מצטט לא מהמקרא ולא מכתבי הקודש. כי בזה מתבטאת ה"יהדות" של ערב רב. זהו בעצם, סוג של רפורמה)

 

...וכמו כן, עוד ראיות מכלל ההיסטוריה, כי בכל תקופת התנ"ך וכן בתקופת החשמונאים- תמיד היה צבא לעם ישראל, משמע התגייסו לצבא אפילו, או בעיקר- יראי שמים. שכן, בתקופות הללו שלטה הנהגה או מלוכה האמונה ע"פ התורה (למעט זמנים מסויימים בתקופת בית ראשון).

והנה החרדים בימינו נושאים את דגל המסורבנות לגיוס, בטענה של "תורתו אמונתו". זה היסוד להסתכלות החילונית. מכאן והלאה, כל הביקורות המשתמעות מכך, ממילים עדינות ועד לחירופים וגידופים.

 

ויש את ההסתכלות שבשולי החברה החרדית, אשר מבינה שני דברים: א) החשש שחינוך היהודי, קרי: תורני, שהקנו לבניהם יעלה על השירטון, כי בניהם יתקלקלו בצבא ח"ו. ב) הרבנים החרדים אסרו זאת, מכל מקום.

 

זכורני בתקופת שרותי בצבא, שאלני המפקד שהיה שמאלני קיצוני בדעותיו: "מילא אתה... כל הכבוד! אבל למה שאר החרדים לא מתגייסים לצבא?

 

השבתי לו בשאלה: ולמה אתה, כן התגייסת לצבא?

 

הוא השיב: מה זאת אומרת? קודם כל זה חוק! חוץ מזה צריך להגן על המדינה, הלא כן?

 

שאלתי אותו: אתה בטוח? בגלל חוק? בגלל הצורך להגן על המדינה?

 

הוא השיב: ודאי!

 

שאלתי אותו: ואם תהיה מדינת הלכה, הרי גם המטכ"ל יהיה חרדי, והצבא כולו יתנהל ע"פ ההלכה. האם היית מתגייס לצבא במקרה כזה?

 

הוא השיב: במקרה כזה אני עף לחו"ל.

 

כלומר, הוא התגייס לצבא, לא בגלל חוק ולא בגלל הצורך להגן על המדינה. אלא כדי להגן על הפוליטיזציה שהוא מאמין בה. ובמקרה, השילטון לבינתיים, הוא בעל פוליטיזציה חילונית אשר איכשהו, אותו מפקד יכול להשלים איתו. כי העיקר אצלו, שהוא יכול לחיות כחילוני בצבא.

 

אמרתי לו: אם הבנת את עצמך היטב- תאר לך כמה אני סובל עכשיו! אני מרגיש כמו חייל בצבא של מדינה זרה. לבטח לא מדינה יהודית. אבל... יבוא יום שבאמת תברח לחו"ל. זה יקח אולי מספר עשורי שנים, אבל יבוא היום.

 

מהסיפור הנ"ל עדיין בקושי מובן הפרדוקס שהנני מבקש לנתח במאמר זה. אבל בכל אופן, זהו גרעין הצביעות שבטענת ה"שיוויון בנטל", שמצד ההסתכלות שבשולי החברה החילונית. שהרי בְּמציאות של מדינת הלכה שעתידה להיות- חילונים כאלה לא ירצו לשאת בשום נטל. למה? כי מציאות כזו היא כפייה דתית.

ועכשיו? האין כפייה חילונית?

הא נכון, איש לא מפריע לי להיות חרדי.

יפה! גם כשתהיה מדינת הלכה- איש לא יפריע לבן אדם להיות חילוני. ואם יהיו חוקים שיפריעו לחילוני, כמו איסור תחבורה בשבת, הרי טענת סרק שאין לה סוף. וכי החרדים לא סובלים עתה מחופש חוקי החילוניות, כגון תמונות תועבה מרוחות לאורך רחובות ותחנות אוטובוסים. מה אנו החרדים עושים? סובלים לבינתיים. בכל שילטון מישהו יסבול.

 

עד כאן מבחינת ההסתכלות השיטחית של שולי החברה, הן חילונית, הן חרדית.

 

אבל בחברה שבחלונות הגבוהים, מסתכלים על דברים מהותיים יותר.

 

ככלל, צמרת השילטון החילוני- מעולם לא רצתה את החרדים בצבא, קל וחומר בימינו!

 

כשאני אומר "השילטון החילוני"- כוונתי לממשלה, צמרת השופטים, צמרת הביטחון במיוחד השב"כ, ועוד, איך לא? צמרת התשקורת.

 

והנה בכל זאת, השילטון החילוני צועק על החרדים שאינם מתגייסים, משתי סיבות טובות.

 

{C}א)      משום שזה לא מזיז לרבנים החרדים, ולכן, החילונים (שבשילטון) שמחים על כך. מדוע?

{C}ב)      בקרב שולי החברה החילונית השטחית- זה מצלצל חזק ונשמע פופולארי, לרדת על החרדים בנושא הצבא. הון פוליטי על חשבון הבורות.

 

זהו גרעין הפרדוקס, מבחינת השילטון החילוני. נוח להם מהעקשנות של פסיקת ההלכה החרדית, שלא לגייס את תלמידי הישיבות. שהרי החילונים המבינים דבר- ממילא אינם מעוניינים בהם כפי שעוד אוכיח. ומצד שני הם מנצלים את בורות שולי החברה החילונית השטחית, שאינם מבינים כי גיוס החרדים לצבא- הוא רע לחילונים. ולכן השילטון צועק על אי התגייסות החרדית, כי לטמבלים שלמטה- זה נשמע פופולארי.

 

בעשורי השנים האחרונות, החזרה בתשובה- מאוד התחזקה בישראל ובתפוצות. השילטון החילוני והסוקרים החילונים יודעים היטב, כי המניין האמיתי של אוכלוסיית החברה האמונית, הוא אינו במידה המוטעית אשר מיוצגת בכנסת.

 

ואם בכל זאת מה מיוצג בכנסת, הנה בבחירות האחרונות, יהדות התורה עלתה בשני מנדטים. ושס נשארה 11 מנדטים למרות שאחוז ההצבעה היה גבוה במיוחד, משמע שעלה מספר החרדים, אם כי יש כאן זיוף אשר אתייחס לכך אח"כ. וגם הבית היהודי קפץ בהרבה מנדטים, וזאת בזכות החזרה בתשובה.

 

שכן בכל קדנציה חוזרים יהודים בתשובה: 4 מנדטים בממוצע. אך ביום הבחירות, רובם עדיין אינם מחוזקים די הצורך מבחינה מצפונית, במידה שהם יכולים להצביע למפלגה חרדית. הם חוזרים בתשובה בתחילת דרכם. בכל זאת הם פונים ימינה כל עיקר. מי שהיה שמאלני קיצוני, עובר ממר"צ לשמאל מתון יותר. מי שהיה שמאלני מתון יותר, מתפשר על ליכוד. מי שהיה מצביע ליכוד הוא מתנדנד בין ליכוד לבין דתיים לאומים. ומי שבשלב יותר מתקדם בחזרה בתשובה, הוא מתנדנד בין דתיים לאומים לבין חרדים.

 

אם  כן, כיצד מר"צ עלתה במנדטים, וכן השאלה לגבי לפיד?

לפיד זכה במיעוט השמאלני המאוכזב, שהיה לליכוד ורוב מצביעי ליברמן, ועוד מאוכזבי קדימה ולבני, וחלק מהמאוכזבים הנ"ל הצביעו למר"צ. כלומר, אין כאן הריסת נפשות חדשות. לפיד ומר"צ זכו בציבור, שממילא היה שמאלני וסתם היה מושתל בליכוד. אנשים כמו דן מרידור ורוני מילוא בזמנו, איש לא הבין מה מקומם שם, מלבד סיבת הכיסא המיניסטרי. סוף סוף הם הבינו שמקומם אינו בימין ואי אפשר לאחוז ברעיון האווילי לאמור: רק משום שכדאי להצביע למפלגה גדולה, אפילו שאינה לטעמינו ב-100%.

 

הווה אומר שנעשה כאן בירור ניצוצות קדושה מן הפסולת!

 

במציאות האמיתית- חצי מדינה חזרה בתשובה, והדבר מורגש ביותר ברחוב, אבל שוב, הדבר עדיין לא מתבטא בכנסת. רוב הציבור שהצביע לליכוד, למשל- הוא אמוני ביסודו, הוא אמון על הדת, כמעט כמו הציבור החרדי.

 

בנוסף, בבחירות האחרונות נכחדו שישה מנדטים לפחות, אשר הצביעו ל"כח להשפיע", ואין צריך לומר שהרב אמנון סומן מכל הכיוונים, עד כדי כך שמצליחים לשמור על סוד הקנונייה, בשל ניצול העדר משקיפים מטעמו של הרב אמנון שליט"א, ועוד מעשי קנונייה, שאותם- אי אפשר להוכיח.

 

מכל מקום, קנונייה זו של החלפת פתקים של מפלגות שלא היו להן משקיפים, בפתקים של מפלגות שהיו להן משקיפים, אשר חברי הוועדות התחלקו ביניהם- הוסיפה בעיקר את הצלחתם של לפיד, מר"צ, הבית היהודי, וגם שס (כי ייתכן שבמציאות האמיתית היו לשס 9 מנדטים וזכו בשלושה נוספים ע"י הקנונייה הנ"ל)

יתכן מאוד שגם ליכוד הפסיד מספר מנדטים עקב הקנונייה הנ"ל, אך הרוויח אותם בחזרה ע"י הקנונייה הנ"ל, במקומות אחרים שהיו לו משקיפים. J

 

על כל פנים, בצמרת השילטון החילוני- מודעים לפוטנציאל האדיר, שבציבור האמוני, ומכך הם חוששים ביותר, דבר אשר משפיע ביותר על חרדתם, שמא יתגייסו החרדים לצבא.

 

השילטון החילוני יודע, שאם יגייסו את החרדים לצבא- הרי תוך עשור שנים- תהיה מדינת הלכה!!!

 

זה מה שלא מבינים בשולי החברה הישראלית השטחית, הן החילונים והן החרדים.

 

איננו חיים בתקופת מפא"י, אשר דתי או חרדי שהתגייס לצבא, רק ראה חיילת שמצאה חן בעיניו- הוריד את הכיפה (ואין צריך לומר, כי לשוא בד"כ).

 

אף על פי כן, מבחינת הפסיקה החרדית- לא זה מה שיצדיק היתר לגיוס בני ישיבות!

כי מה ששומר ביותר על המדינה- הוא התלמוד תורה!

ומי שמגחך על כך, אין לי לומר לו, אלא שהוא טעון גיור, לפחות מבחינה תודעתית.

 

בתקופת שרותי בצה"ל (5.87- 5.90) בחיל אוויר בבסיס חצרים, כל חרדי שהיה בבסיס- לא השתחרר מהצבא בטרם החזיר בתשובה לפחות 4 חיילים ואפילו חיילות. אני הכרתי את אשתי בבסיס הנ"ל, והיא חזרה בתשובה בגללי. איך? פשוט... זה מתחיל מוויכוחים שיגרתיים בנושא הדת, עד שמתחברים בלאו הכי בשל אחוות אחים לנשק או לעבודה (ג'ובניקים), ולבנתיים שומעים קלטות וידאו או קסטות של טיפ! (אז לא היה דיסקים ולא אינטרנט), ומפה לשם, משכנעים את החייל החילוני לבוא להרצאה או דרשה של רבנים המחזירים בתשובה. גם מי שלא חזר בתשובה, בכל אופן, משתנה משהו בתודעה שלו ובגישתו לנושא.

 

וכל זאת, בלא שיש היתר רבני חרדי, לגיוס!

אמת, רוב החיילים בבסיס- היו חילונים, אך חצי מהם בעלי כיפות שקופות. בחודש אלול, היו שרים את הסליחות תוך כדי העבודה בטייסת, או במוסך של המטוסים.

 

והחיילים, חובשי הכיפות סרוגות ושחורות היו מכל עבר, בכל גף בבסיס. קראו לנו "המאפיה הדתית"! כן כן כן! הגם שאנו התגייסנו, עדיין אנו פרזיטים וסחטנים. וכל כך למה? כי תמיד הדתיים והחרדים מסדרים אלו לאלו, מיני הטבות. למשל, המש"קים של האבטחה, הרי רבע מהם דתיים וחרדים. ותמיד סידרו לחבריהם הדתיים/חרדים, את העמדות הטובות ביותר בתורניות השמירה. עמדה שהיא קרובה לבית כנסת למען תיקצר הדרך ויוכלו ללכת אליו בבוקר, מיד לאחר השמירה. זאת ועוד, בעמדות שמירה אלו, אי אפשר לתפוס חייל נרדם בשמירה, על חם בביקורת פתע. מעמדות אלו היית יכול לראות את הגִ'יפּ של הביקורת, מחצי קילומטר. עד שיגיע הגִ'יפּ אליך- החבר שלך מהעמדה הסמוכה, כבר מעיר אותך.

 

ועוד הרבה הטבות... השק"מיסט שלנו ברח מישיבת הסדר, הגיע לבסיס שלנו והתחרד. גם בשעה שהשק"ם היה סגור, גזלתי שנתו (השם יסלח לי), הקמתי אותו מהמיטה, שימכור לי סיגריות.

 

המרפאה- חצי ממנה דתיים ואפילו רופא סדיר אמריקאי, מזוקן וחבוש כיפה שחורה. לדתיים ולחרדים היה נותן גימלים חופשי.

 

במטבח, גם היו הרבה טבחניקים דתיים שעשו לחבריהם הדתיים הרבה פרוטקציות בתורניות.

היה גם מטבחון של הבית כנסת, והיה לי מפתח של המטבחון. בכל הזדמנות שחדר האוכל (אולם יותר נכון) סגור, הייתי מביא אוכל מהמטבחון לחיילים וחיילות בתורנויות לילה. בהתחלה התביישו בנימוס, כי זה מיועד לדתיים.

אמרתי להם: טמבלים! אם לא תאכלו, מחר על הבוקר- המש"ק דת יזרוק הכל לפח!

אין מה לעשות, זה חוק בריאות צה"לי עקשן כמו פרד. וכל כך למה? מחשש שמא יורעלו חיילים. הו ריבונו של קיבוץ עין חרוד! מאיפה המציאו את השחיתות המבולפת הזאת?

גבינות טריות שהביאו רק היום, לא פתחו אותם בכלל! וכן ריבות, טחינה גולמית, לחם, ירקות- הכל טרי.

 

זה רק בבסיס, בו שרתי! מֵהֲוַוי זה תגזרו, איזה צה"ל יהיה, אם כל תלמידי ישיבות יתגייסו- אפילו לשנה אחת.

 

זו הסיבה האמיתית שבן גוריון- לא מדוייק לומר "הסכים"- אלא שמח לחוקק את חוק הפטור מגיוס בני הישיבות.

 

והללו (שולי החברה) שחושבים שבן גוריון סבר כך בזמנו, רק משום שאז החרדים היו מיעוט-

{C}א)      כל הכבוד לכם שאתם מודים שהיום החרדים אינם מיעוט!

{C}ב)      אם לא הפנמתם את הפרדוקס אשר ב"הסכמה" שלו, הגיע הזמן שתבינו כי קל וחומר, שהיום הוא היה מתעקש בדעתו- עוד יותר!

 

מי הוא הגאון שמבין ביותר בפרדוקס הזה? השב"כ וצמרת צה"ל!

 

יאיר לפיד, הוא פועל יוצא של שולי החברה החילונית השטחית. למרות היותו עיתונאי בכיר. וצריך לומר, כי וודאי הוא מבין את הסכנה שבפרדוקס הזה, אך דומה שאע"פ כן- הוא מתעקש על גיוס חרדים לצבא.

 

למעלה בשב"כ, ראש הממשלה וצמרת צה"ל, וודאי מסבירים לו שזה לא טוב לחילונים. הרעיון הזה יהרוס את צה"ל כצבא חילוני בעיקרו. כי מה יקרה אם כל החרדים יתגייסו? על כך הם משיבים לו:

 

{C}א)      לא יהיה לנו מה לטעון נגד החרדים, כשם שכמעט אין לנו מה לטעון, נגד ציבור הדתי לאומי.

{C}ב)      בלאו הכי, חרדים שמתגייסים לצבא- זוכים לפופולאריות והערכה, מה צריכים אנו שסוף סוף ישיגו את מלוא ההערכה על פנינו. הלא כדאי לנו שהציבור החילוני הפשוט, ימשיך לשנוא אותם?

{C}ג)       במבצע עמוד ענן, נהרג ברצועת עזה, חייל חרדי מהישוב החרדי עימנואל. הצלחנו להשתיק את הפרשה מבחינת זהותו של החלל, כדי שהחרדים לא ירימו את קרנם. ועל עוד מספר חללים כמוהו, חס וברוגז- נאבד את הלגיטימיות שבשיח הציבורי, להכתים את החרדים.

{C}ד)      יום אחד גם הם (החרדים) יתמודדו נואשות להגיע למטכ"ל. ואז יֵחַשְׂפוּ לחומר מסווג והרבה סודות, אשר איננו מעוניינים שהחוג החרדי ידע עליהם. אנו תמיד דואגים שלמטכ"ל- יבואו רק קצינים שמאלנים. ולראיה- כל רמטכ"ל וראש שב"כ שמשתחרר, הולך לכנסת והנה מתברר שהוא שמאלני. רפול, זה היה "פליטת פה" היסטורית, חד פעמית. המטכ"ל, כבית חרושת לפוליטקאים שמאלנים, יחדל מכך- אם חצי מהצבא יהיה חרדי ודתי.

{C}ה)      הֲיש לך מושג מר לפיד, כמה חיילים ואפילו חיילות חוזרים/ות בתשובה במהלך השרות הצבאי- אף בלעדי חוק לגיוס חרדים? העוד עלינו להוסיף בנזין למדורה?

{C}ו)       אם החרדים יתגייסו לצבא, וכי סבור אתה מר לפיד, כי בזה הם יפסיקו לשמוע לרבנים? לא ולא! הם יסרבו פקודה בתיאום ובאחדות שאינו מוכר אפילו בסיירת מטכ"ל, ע"פ פסיקת הרבנים בהרבה סוגיות חלוקות, קל וחומר מהדתיים לאומים! ואז? תוהו ובוהו! לא יהיה ברור בכלל, מי שולט בצה"ל. מכאן ואילך, הדרך פתוחה רק למלחמת אזרחים, אחרי שהחרדים לימדו אצבעותיהם למלחמה.

{C}ז)       הרעיון שלך מר לפיד, הוא יפה בתור תעמולה, אך לא ליישום בפועל. ואם כבר, היה ניתן ליישום בפועל, וכי סבור אתה שהמדינה היתה ממתינה 65 שנה רק לילד טוב ג'רוזלם-פוסט, כמוך? והלא אפילו בזמן קום המדינה כשהחרדים היו מיעוט- בן גוריון, לא רק הסכים כפי שנדמה לך- אלא דאג שהחרדים לא יתגייסו.

{C}ח)      מר לפיד! עוד מעט אתה שר ותהיה שותף לסודות מדינה שאולי גם לך לא כדאי לגלות. שרי שס שיודעים- שותקים בתמורה ל... אתה כבר יודע מה. הם נכנעו ולמדו את הפרדוקס שבסטטוס קוו, ליתר דיוק- טוּסטוּס-קָבָּב. ואתה מה? רוצה להוכיח שאתה יותר משוגע משס?

 

כל זה מסבירים עתה ללפיד בימים אלו, במשא ומתן על קווי היסוד לקואליציה.

לפיד מבין היטב. הבעיה שלו שההכנעות לרדת מהעץ, תהפוך אותו לאפיזודה חולפת, כמו אביו.

בינו לבין עצמו הוא בדילמה אם כדאי להלחם על המצע שלו, תמורת "הרס" צה"ל לפי אושיות השקפותיו.

 

אני מתרשם שאע"פ כן, הקב"ה יקשה את לבו. הוא במגמת התעקשות, כי כך יבטיח לעצמו כיסא בכנסת- גם בקדנציה הבאה.

 

ואז? כל השילטון החילוני, שוב, קרי: ממשלת המעבר, צמרת הביטחון במיוחד השב"כ, צמרת שופטי בית המשפט, צמרת התשקורת הבקיאים בסוד הפרדוקס בהס, וגם טייקונים- כל ערב רב הנ"ל יכריחו את ביבי נתנייהו לזרוק את לפיד לאופוזיציה, ולבנות קואליציה על אחרים, מהימין ומשמאל.

 

ועל זה בונה גאון הפוליטיקה, מבית מדרשו של אחיתופל ודואג האדומי- הלא הוא אריה דרעי.

 

אלא... שיתכן שלפיד סוגר עם בנט, לסכם עם ביבי, כי מצד אחד יחתמו בקווי היסוד על גיוס חרדים לצבא, כדי לרצות את לפיד וגם (לכאורה) את הציבור שלו, אך בעל פה יסכימו ביניהם, שלא יוציאו זאת לפועל. ובבוא העת, יוכל לפיד לומר לציבור בוחריו: חתמתי כפי שרציתם, אבל ביבי רמאי, מה לעשות? לפרוש מהקואליציה- לא יכולתי, כדי לא לפספס הזדמנות אפשרית, לנצל את שחתום בקווי היסוד. כדי להצליח- אין מה לעשות, צריך יותר קולות... ועוד אם הייתי פורש- ביבי היה בונה קואליציה אחרת, אשר חבריה, בוודאי לא היו חותמים בקווי היסוד- על גיוס חרדים, ואת זה מנעתי.

 

ספקולציה מנופחת, אבל אפשרית! היו דברים מעולם.

 

לבינתיים, בשס מבינים את הטעות שעשו בקמפיין לבחירות, ויציאתם נגד רבי אמנון יצחק שליט"א. הם מבינים כמה חסרים המנדטים שהעלימו ממנו, אשר באמצעותם היה נרתם למערכה כחזית חרדית אחידה וחזקה, כפי שאמר והבטיח רבי אמנון שליט"א לפני הבחירות.

 

ועתה שס מתרפסת לרגלי "הבית של הגויים". אנשיה רצים אחרי רבני הציונות הדתית, ומנסים להפגיש אותם עם מרן שליט"א. כמה בושות גרמו למרן שליט"א שכך סינדלו אותו! עתה שסניקים שרופים- לא יודעים איך לקחת את המילים בחזרה, מפי מרן "הבית של גוים", בכדי להמעיט ולוּ במשהו מן הבושה.

גם לנשיא ערב רב, שמעון פרשנדתא, שלח מרן מכתב, בו הוא מבקש ממנו שיתערב לטובתו בנושא גיוס בני הישיבות. והתשובה, לא יצאה אלא ממזכירת הנשיא לתשקורת, לאמור: "זה עניין שצריך לפנות לראש הממשלה".

 

כואב הלב! השעה משחקת לערב רב עד השמים, כמו בימי אסונות רבין.

 

חצי מהמנדטים של בנט היו אמורים להיות של רבי אמנון שליט"א, אילו היו נוקטים מראש בהליכה שהיא כל אחד לחוד, אך משותפת. כשמרן שליט"א יצא נגד הבית היהודי, הרבה בעלי כיפות שקופות עברו דווקא לבית היהודי, בתור מחאה נגד שס, כי מכל מקום, העדיפו מפלגה קיימת, מאשר כזו שעוד לא נולדה.

 

סיעת המפד"ל חפצה בחיסול שס, או כפי שרבי אמנון מכנה בארוניה "סיום שס"- יותר מאשר לפיד.

הרושם המשכנע, הוא שידידות בנט את לפיד, תעשה שמות בקדנציה הנוכחית, נגד הקדושה. וזאת ללא קשר איה מקומם של לפיד או בנט, אם באופוזיציה וכל שכן בקואליציה.

 

בכל מקרה, בכל הקדנציה (או חצי קדנציה! כי כל ממשלה שתקום, צפוייה ליפול), שס תתעסק במלאכת ההזדנבות והתרפסות, כשפחה נחרפת.

 

מה יעלה בגורלם של בני הישיבות?

אינני יכול אפילו לשער ואפילו בלי להבטיח. כי מצד אחד, כתוב: "אַל תִּגְּעוּ בִמְשִׁיחָי וְלִנְבִיאַי, אַל-תָּרֵעוּ". משמע, זהו קו אדום מבחינת הקב"ה, אך מצד שני... אין את נפשי לקטרג.

הפסוק הנ"ל הוא בתהלים (ק"ה-15). אך בדברי הימים א' (ט"ז-22), כתוב אותו הדבר, ורק אות אחת שונה:

"אַל תִּגְּעוּ בִּמְשִׁיחָי וּבִנְבִיאַי, אַל-תָּרֵעוּ". למאי נפקא מינהּ? גם אני לא יודע...

 

מה שבטוח- כל פזניק יכול להתנחם שקולו לא נימסר לתועים במבוכות שוא, ללא מוצא, כל פינה- פרדוקס.

 

הוא מה שניבאו חז"ל כי טרם בוא המשיח- האמת תהיה נעדרת, ותמלוך מלכות הכפירה תשעה חודשים.

 

ויראה לי, כי יפול דבר בישראל, בחורף שנת ה-תשע"ה (בעוד שנתיים), שכן מאותו זמן ועוד תשעה חודשים- הרי יפול בליל הושענא רבא של שנת ה-תשע"ו.

 

לו יהי!

 

 

 

 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום