אם אתם בני הדור הנוכחי, דור הפייסבוק היוטיוב והטוויטר, אחרי מאה עשרים, כשתגיעו לבית דין של מעלה וישאלו אתכם "קבעתם עתים לתורה?", תוכלו להשיב ברוגע: "אכן, צפיתי מידי יום בשיעור תורה ביוטיוב".

מסתבר, ששנות האלפיים עשו רק טוב לשאיפה הדתית המחשיבה את לימוד התורה, ומעניקה דגש מיוחד על קביעת עתים לתורה.

אודות לטכנולוגיה, כיום, היכן שתהיו, בכל זמן שתרצו, תוכלו להאזין לשיעור תורני כמעט בכל נושא שיעלה בראשכם. החל משיעורי הזוהר של הרב מנחם פרומן זצ"ל, שיעורי פרשת שבוע של מרן הרב עובדיה יוסף, דרך הרצאות נוקבות של הרב אמנון יצחק, שיעורי דף יומי מבית מדרשם של מגידי שיעורים וראשי ישיבות ליטאיים, ואפילו שיחות מוסר של אברכים צעירים.


הזכויות מאחורי המהפכה הזאת שעוברת מול עיני כולנו, עומדות ושמורות לבעלי אתר שיתוף הסרטונים 'יוטיוב'. מאז הוקם לפני שנים, הפך האתר בעיני העולם לכר נרחב עבור פלייליסטים מוזיקליים, רצועות פופ ורוקנרול, וקליפים סוערים הזוכים לעשרות צפויות.


בית המדרש של יוטיוב  - המספרים וההיסטוריהמסתבר, כי העם היהודי, שתמיד ידע לנצל את הקדמה לטובתו, עושה זאת גם הפעם, רשת היוטיוב הפכה לבית מדרש של ממש. עשרות ואולי אף מאות ערוצי יוטיוב פעילים, מפיצים בכל שבוע אלפי שיעורי תורה. "מדובר בערך תורני בל יתואר" אומר לנו משה, המפעיל ערוץ יוטיוב בו עולים מידי שבוע לפחות 12 שיעורי תורה בנושאים שונים.

אתר שיתוף הסרטונים 'יוטיוב'  הוקם לפני 8 שנים, שנה לאחר הקמתו הוא נרכש על ידי ענקית האינטרנט 'גוגל' ששילמה עבור רכישת האתר 1.65 מיליארד דולר.

'יוטיוב' מדורג בתור האתר השלישי מבין האתרים הנצפים ביותר בעולם.

מידי יום, עולים לרשת היוטיוב מאות שיעורי תורה. בחיפוש שביצענו למונח "שיעור תורה" קיבלנו 373 תוצאות מהיום האחרון (נכון לשעת הכנת הכתבה)

בחודש עולים לאתר כ-10 אלף קטעי וידאו המכילים בתוכם את המילה "הרב".


הרב אמנון יצחק בהחלט מוביל במסגרת התכנים הדתיים ושיעורי התורה המועלים לרשת, אולם הוא לא היחיד. שמו של הרב זמיר כהן, מחזיר בתשובה גם כן, ועומד בראש ארגון 'הידברות' מופיע במעל 30 אלף סרטונים שעלו לרשת היוטיוב.
לרוב, הסרטונים המכילים קטעי דת מועלים על ידי מחזירים בתשובה כאלה ואחרים. כשתבצעו חיפוש למונח 'הרב אמנון יצחק', תגלו 130 אלף קטעי וידאו הנמצאים באתר יוטיוב.


בקטע אחר, שזכה למספר הצפיות הגבוה ביותר מבין הרצאותיו, עוסק הרב יצחק בהלכות שמירת שבת, ובקטע נוסף, המדורג גם הוא במקומות הגבוהים, עורך הרב יצחק ויכוח עם איש נטורי קרתא. כצפוי, הקטעים הזוכים לפי הבדיקה במנוע הסינון של יוטיוב למספר הצפיות הכי גבוה מבין שיעורי התורה וקטעי הוידאו העוסקים ביהדות הינם קטעי וידאו מהרצאותיו של הרב אמנון יצחק. באחד מהם, משכנע הרב יצחק אישה שמשתתפת בהרצאה שמסר – לחבוש כיסוי ראש.  נכון לשעת כתיבת הכתבה, זכה הקטע, שאורכו עומד על כ-9 דקות, לכ-247 אלף צפיות.

הרב בני צוובנר: לא מהסס לשחוט פרות קדושות

בחודשים האחרונים, הופצו בקבוצות הוואטסאפ החרדיות קטעי שיעורים ושיחות של הרבבני צוובנר (במהלך השיחה עם 'דיגיטל' הוא מתעקש על התואר 'יהודי פשוט', "אני לא רב"). בשיחות, אותן מוסר צוובנר בלשון תקיפה וללא מורא, הוא תוקף לא פעם סמלים חשובים, ושוחט פרות הנחשבות לקדושות בקונצנזוס הישראלי. 

לדוגמא, לאחר הסערה התקשורתית בגין חרדים שעשו "על האש" במהלך יום השואה, עלתה ליוטיוב שיחה של צוובנר, בה הוא תוקף את העליהום על בחורי הישיבה, ומטיח ב'חילונים הצדקניים' על כך שאינם שומרי שבת "זה השואה" הוא אמר ועורר שיח בקרב גולשים חרדים.

צוובנר עצמו, פעיל גם ברשת הפייסבוק, שם הוא מפרסם לינקים לקטעי הוידאו שלו, או לחילופין "מסדר" בחורי ישיבות שיגיעו לחתונות בהן חסרים "משמחים".  

צפו: קטע הוידאו המדובר של צוובנר  

 

בשיחה ל'כיכר השבת' הוא מסביר כאמור כי איננו רב, למרות שבסרטונים המועלים הוא מכונה ככזה, אלא: "אני למדתי הרבה, יש לי הרבה ידע ואני רוצה לזכות את הרבים" הוא אומר.

מידי תקופה, לעתים אף אחת לשבוע, עולה סרטון חדש של צוובנר ליוטיוב, חלקו עוסק בפרשת השבוע, וחלקו בענייני דיומא. "יש אנשים שלא זכו ללמוד בישיבות, או כאלה שגרים רחוק מישיבות, ואני רוצה לתת גם להם לטעום מהתורה" הוא מסביר.


צוות צילום אין לו, גם עורך בעל התמתחות בתחום הוא אינו מחזיק. ותתפלאו, הוא מספר כי הוא עצמו כלל לא מעלה את השיעורים ליוטיוב. "אני מוסר את השיעור במוסיוף, וכל פעם מישהו אחר מעלה אותו ליוטיוב". צוובנר מבהיר, כי למרות השימוש שהוא עושה כביכול ברשת היוטיוב להפצת תכני יהדות ומוסר, הוא עצמו מתנגד לרשת. זה מקום בעייתי? אנחנו שואלים אותו והוא עונה נחרצות "כן, בהחלט".

כיצד אדם חרדי המקפיד גם על קלה שבקלות כבחמורה משתמש ברשת המכילה בתוכה גם תכנים הנחשבים לשליליים מבחינתו? אנחנו שואלים, וצוובנר עונה: "אני תלמיד של הרב אמנון יצחק, אני למדתי ממנו שיש חילוני עם כיפה, ויש חרדי בלי כיפה" הוא מספר, ומדגיש שוב "אני נגד יוטיוב, אני מעלה את השיעורים רק לטובת כאלה שרחוקים מהיהדות". 

הלימוד ביוטיוב - לא רק לבעלי תשובה

חשבתם שתמצאו ברשת רק שיעורים וקטעים מביתם של גדולי המחזירים בתשובה? כאלה המכילים תכנים אודות ההרכב הגנטי של הפיל, או השקיעה בזימבבואה שמוכיחה את אמיתות היהדות? טעיתם בגדול. שיעורי גמרא מכל הבא ליד, שיחות מוסר, וערוץ דף יומי שפועל משנת 2006 - כמעט מאז עלה יוטיוב לאוויר – הם רק קצה הקרחון.

אל ערוץ היוטיוב 'הדף היומי בגמרא' עולה מידי יום סרטון המכיל שיעור בהיר וקליל בדף היומי הנלמד בבתי המדרש בכל רחבי העולם.

לערוץ היוטיוב אליו מועלים שיעורי הדף היומי מפי הרב אליהו אורנשטיין נרשמו עד כה 116 גולשים, מספר קטן יחסית לערוץ מושקע. אולם מנגד, הערוץ זכה עד כה ל-34 אלף צפיות בסרטונים השונים. יצויין לצד זאת, כי יחסית לקטעי 'דף יומי' העולים ליוטיוב, דווקא הערוץ האחרון זוכה לקונספט מרשים, ולעריכה גרפית מושקעת.

ערוץ יוטיוב חרדי פופולארי נוסף הוא "הלכה יומית בוידאו", אליו מועלים מידי יום שיעורו היומי בהלכה של מרן הגאון רבי עובדיה יוסף, הנמסר לאחר תפילת השחרית בבית הכנסת שברחוב הקבלן, וכן השיעור השבועי אותו מוסר הגר"ע יוסף במוצאי שבת.


על פי המידע המופיע ביוטיוב, עד כה, מאז הצטרף לרשת בשנת 2011, זכה הערוץ המעלה את שיעוריו של הרב עובדיה יוסף ל-255,794 צפיות בסרטונים השונים.

מלבד שיעורי תורה, נציגיהם של ישיבות רבות ברחבי הארץ, בהן אף ישיבות חשובות ומפורסמות דוגמת ישיבת 'אור ישראל' בפתח תקווה ו'עטרת ישראל', מעלים את סרטי התדמית שהוכנו עבור הישיבה ואמורים לשכנע את הנדיבים והגבירים לתרום לישיבה – לרשת היוטיוב.

אם תזינו בשורת החיפוש ביוטיוב את שמו של ראש ישיבת עטרת ישראל הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי, תגלו מעל 1000 סרטונים המכילים את שמו של ראש הישיבה, רובם שיעורים או שיחות מוסריות שמסר ראש הישיבה הליטאי הנחשב ללמדן עצום בכל קנה מידה, או מאירועים שנערכו בישיבתו או מטעמה.

למרות שהסרטונים ככל הנראה לא מועלים לרשת על ידי ראש הישיבה, עצם העלאה, והשימוש שעושה המגזר החרדי, וגם האדוק יותר ברשת היוטיוב למטרות תורניות, מוכיחה על החיבור הגובר והולך בין המגזר החרדי ורשת האינטרנט.

החלק העצוב: פשקווילים משמיצים גרסת יוטיוב

מה שעצוב בכל החיבור של המגזר החרדי ותכני הדת ההולכים וגוברים המועלים לרשת היוטיוב, הוא שלצד התופעה הברוכה, ישנם גם מי שמנצלים את הרשת בכדי להשמיץ צדדים שונים במחלוקות שונות המתקיימות במגזר החרדי.

לדוגמא, הקרע הגדול בין ראשי ישיבת פוניבז' והמסתעף, ופינויה של ישיבת גרודנא על ידי אחד מהצדדים בעקבות הפילוג, "זכו" לסיקור מיוחד ברשת היוטיוב. כאשר כל צד העלה לרשת סרטון המשמיץ את הצד השני. רבנים שצולמו בצורה שאינה מחמיאה, סרטונים בהם מואשם הצד השני באלימות. ובעצם הנצחה של כל המתרחש בעולם הפשקווילים בחוצות, והעברתו אל העולם הוירטואלי.

גם בתקופת הבחירות לכנסת ה-19 זכו משתמשי רשת יוטיוב הדתיים למנה גדושה של לכלוך והכפשות, כאשר כל מפלגה ניסתה להשמיץ את רעותה. תומכי ש"ס לכאורה, העלו קטעי וידאו המשמיצים את הרב אמנון יצחק ובני משפחתו, כאשר גם תלמידיו של הרב אמנון יצחק לא ישבו בחיבוק ידיים.

אולם יש לציין, כי ההשמצות ברשת היוטיוב אינם מנת חלקו של הציבור החרדי בלבד. בבחירות האחרונות הושמצו נציגים ממפלגות שונות, ממיכאל בן ארי, ועד אחמד טיבי ומרב מיכאלי.

"זה בית מדרש לכל דבר ועניין"

לסיום, נחזור לזירת הפצת תכני היהדות ביוטיוב, מלבד השאיפה להפיץ תורה, להגדילה ולהאדירה, עומדת מול עיניהם של חלק ממעלי קטעי היהדות מטרה נוספת: 'לטהר' את יוטיוב מתכנים שליליים. 

על דרך "בטל בשישים", סבורים מעלי הסרטונים כי כמות מאסיבית מאוד של תכני יהדות שתעלה, עשויה להטות את הכף, ולהפוך את רשת שיתוף הסרטונים למקום בו חלק גדול מהקטעים המועלים יהיו תכנים יהודיים. המחשבה אכן פתטית, כי הרי מול מאות, ואף אלפי מעלי שיעורי התורה או קטעי הוידאו היהודיים ליוטיוב, קיימים מליונים אחרים ברחבי העולם החפצים דווקא בתכנים שליליים. 

"נכון שזה נראה חסר סיכוי, אבל אנחנו עושים השתדלות" אומר לנו הרב ש.מ. אדם המעלה תכנים יהודיים ליוטיוב באנונימיות, "הנה, היום, כמעט בכל סרטון שתפתח, תקפוץ לך הרצאה תורנית כלשהי". הוא גם חושף את השיטה: "להשקיע בתגיות".