פורטל התורה והתשובה - כל ההוכחות שהתורה אמת במקום אחד
 
 

 


ספרים מופצים בחינם 


 

מי שיצחק אחרון

במשך שנים הוא נחשב למחזיר בתשובה מס' 1 בעולם החרדי, אבל עכשיו הרב אמנון יצחק מסמן יעד חדש: פוליטיקה. חיים אתגר התלווה ליום בחייו ושמע על התנועה החדשה שהוא תומך בה, על תנאי העוני בהם גידל את ילדיו ועל היחסים המורכבים שלו עם התקשורת. על הדרך הוא ראה את האהבה העצומה שיצחק מקבל בשטח. אותה אהבה שגורמת לש"ס להזיע מלחץ. מיוחד ל"אנשים"

שמעון איפרגן | חיים אתגר | אנשים | פורסם 20/12/12 18:34:54

הרב יצחק, גדול מחזירי עורך דין פשיטת רגלהתשובה בישראל, הפך במרוצת השנים לתופעה שאי אפשר להתכחש לה או להתעלם ממנה, גם אם רוצים. הוא נמצא בכל מקום – מככב באתרי האינטרנט, בכתבות טלוויזיה ובעיתונות החרדית. להשיג כרטיס להרצאות שלו זו משימה כמעט בלתי אפשרית, והן מלאות תמיד עד אפס מקום. יצחק נע ונד מישוב לישוב, לעיתים גם שלוש וארבע פעמים ביום, ומרביץ תורה בקהל שומעיו שרק הולך ומתרבה. חד מאוד בדבריו, ססגוני וצבעוני, מדבר בשפה פשוטה, עממית, בגובה העיניים. בקהל: המון דתי נלהב, וגם חילונים סקרנים, בעיקר צעירים וחיילים משוחררים, שגומאים בצמא את דבריו ומשיבים לו במחיאות כפיים סוערות. האב לשמונה מבני ברק הוא כוכב עליון בעיניי רבים, שלא מהסס לנקוט עמדה. מעכשיו גם בפוליטיקה.

"אין יותר ציוני ממני"

הוא נולד לפני 59 שנה לבית מסורתי בעיר רמלה, וכמה שנים לאחר מכן משפחתו עברה להתגורר בשכונת 'כרם התימנים' בתל אביב. יצחק הצעיר למד בבית ספר הממלכתי חילוני 'תל נורדאו', ובהמשך סיים מגמת אלקטרוניקה בתיכון 'הולץ' בעיר. הוא שירת בצבא בחיל התותחנים, ובשלהי שירותו החליט לעשות מהפך בחייו והחל בתהליך של חזרה בתשובה. עם היציאה לאזרחות הקים עסק קטן בתל אביב למכירת מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, ובמקביל למד בישיבה והיה אחד התלמידים הבולטים של הרב יהודה שפירא. שנה לאחר שחזר בתשובה כבר נתן הרצאות בעצמו, ולאט לאט הפך לרב שרבים נושאים אליו עיניים. בשנים האחרונות התבסס מעמדו כאחד הכרויות לדתייםהכוחות המובילים והמשמעותיים ביותר בעולם החרדי, בייחוד בתחום החזרה בתשובה.

איך הוא עושה את זה? בעזרת מנגנון משומן ומתוחזק היטב. לאחר שצבר מעריצים רבים הקים יצחק את ארגון 'שופר', שבמסגרתו הוא מעביר הרצאות ברחבי הארץ ובעולם, המתועדות כולן, מתפרסמות באתר האינטרנט של הארגון וזוכות להמוני צפיות. רבות מההרצאות עוסקות בחשיבות החזרה בתשובה, ויחד עם קלטות, דיסקים ושאר אמצעי הפצה הנושאים את הבשורה כובשות את לבבותיהם של רבים. ספרו 'עולם התשובה', השוטח את השקפת עולמו הדתית ומפרט על חשיבות החזרה בתשובה, נחשב לרב מכר כבר שנים רבות וממשיך לזכות לביקוש. לדברי חסידיו, הרב גרם ליותר ממיליון יהודים לנטוש את העולם החילוני ולהפוך לשומרי מצוות. עוד רבבות, הם טוענים, עלו בזכותו ארצה. לא סתם הוא קובע בפני חיים אתגר כי "אין יותר ציוני ממני". לשיטתו, החזרה בתשובה היא הדרך היחידה לגאולת עם ישראל ולבוא המשיח, ורבים מחסידיו אף מאמינים כי הוא עצמו מקור הגאולה

ככלל, עדת מאמיניו של יצחק היא מהנאמנות והמסורות ביותר. הוא, שלא פעם יצא נגד תופעת הקמעות והסגולות שמחלקים רבנים לציבור מאמיניהם, שומר איתם על קשר בלתי אמצעי ומקפיד לספק להם שלל הזדמנויות לפגוש בו. הוא גייס אותם לאחד ממאבקיו החריפים ביותר – הקרב נגד התקשורת, שלה הוא מקפיד לקרוא "תשקורת". יצחק ידוע כמי שתובע ללא היסוס כלי תקשורת בעקבות דיווחים שגויים על אודותיו, ומזה שנים הוא מטיף לחסידיו שלא להחזיק בבתיהם מכשירי טלוויזיה, שאותם הוא מכנה "טמבלוויזיה". כך למשל, לפני כשנה וחצי ערך מפגן ראווה מול בניין רשות השידור בירושלים ובו שבר כאלף מכשירי טלוויזיה כמחאה על רמת התכנים.

ש"ס מייצגת את החלשים?

אלא שכצפוי, לא כולם בעולם החרדי מפרגנים לרב הכריזמטי. חלקם קוראים לו דמגוג וברקורד שלו גם עימות שנגמר בסולחה מתוקשרת עם הרב פנגר, עוד חוזר בתשובה שהשכיל להבין את כוחה של המדיה בגיוס מאמינים. הקולות נגד יצחק, שאולי נשמרו לחדרי חדרים בעבר, מעלים בשבועות האחרונים הילוך והופכים לגלויים יותר ויותר. על הפרק: תמיכתו בגלוי בתנועת 'כוח להשפיע' החרדית.

במשך שנים נמנע הרב יצחק מהצבעה בבחירות או מהבעת עמדה פוליטית. הוא אף לא תמך בשום מפלגה דתית ולא הריץ מטעמו אף פוליטיקאי. אם כן, מה רבה הייתה ההפתעה בקרב המפלגות החרדיות כשהכריז לאחרונה להוביל את התמיכה במפלגה חדשה אשר חרטה על דגלה סדר יום חברתי כלכלי שנועד לסייע לשכבות החלשות. בראיון שהעניק בימים האחרונים לתחנת הרדיו 'הים האדום', קבע יצחק הבהיר שאין בכוונתו לרוץ בעצמו לכנסת, אך המסר בראיונות אחרים נשא מסר ברור נגד ש"ס: הוא קבע שש"ס לא מייצגת את החלשים שבחברה, ושבניו של הרב עובדיה יוסף וכלתו יהודית הגדירו אותו עצמו כ'מחוק'. לדבריו, גורמים בש"ס רמזו לו שאם יפסיק את תמיכתו בכוח להשפיע ולא יתקוף את ש"ס, יאפשרו לו להיפגש עם הרב יוסף.

אלא שנראה כי בש"ס, וגם ביהדות התורה, באמת חוששים. הם, שמכירים היטב את עוצמת השפעתו של יצחק ברחוב החרדי, חוששים שהתייצבותו לצד המפלגה תגזול מהם קולות, ונראה שכמוהם גם הרב חיים אמסלם, שהקים את מפלגת 'עם שלם' כאלטרנטיבה למפלגות החרדיות הקלאסיות, וכעת נדחק לפינה. הרב דוד יוסף, בנו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, לא היסס לתקוף ברמיזה את הרב יצחק ואת התנהלותו. "אל תצביע למפלגות שמבטיחות לחם בשקל או לכאלו שסטו מן הדרך הישר", אמר לאחרונה. נראה שהמערכה על המצביעים בין המחנות רק תלך ותחריף ככל שמועד הבחירות יגיע, אבל הרב יצחק נשמע השבוע בטוח בעצמו: "בזמנו, כולם צחקו ואמרו שקלטת מפלסטיק לא יכולה להחזיר אנשים בתשובה", הוא אומר, ורומז לכוח שלו לצאת מהמוסכמות המקובלות. "כל ש"ס התפתחה מבעלי התשובה שאני עשיתי".

מקור הכתבה: מאקו לצפיה בכתבה כולל קטע וידאו לחצו כאן

הראיון המלא ב"אנשים", יום ראשון 18:05

 
כל הקורסים האלה בחינם לחלוטין
רק ללחוץ וליהנות מכל הקורסים ללא תשלום